Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune 2012
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune 2012

Buna ziua,
as dori sa ma ajutati cu o problema. Bunica mea a murit in nov 2011 si vrem sa deschidem taxa de succesiune. Sunt 3 frati iar unul dintre ei adica tatal meu a murit. asta inseamna ca mostenitorii bunicii vor fi cei 2 frati si eu si sora mea? sau din partea tatalui meu este inclusa si mama ca mostenitor al bunicii?
cum se calculeaza onorariul notarial?

va multumesc¬
Daca tatal dumneavoastra a murit inaintea bunicii, cota care i s-ar fi cuvenit daca ar fi fost in viata o veti culege dumneavoastra si sora. Mama dumneavoastra nu are vocatie succesorala in acest caz.

Daca tatal a decedat dupa moartea bunicii, atunci cota culeasa de el va fi mostenita de dumneavoastra si sora dumneavoastra, in calitate de descendenti, si de mama dumneavoastra.