avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un caz mai special de succesiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un caz mai special de succesiune?

salutare

am si eu o intrebare referitor la un caz (zic eu) mai special de succesiune.
Exista bunic, bunica, 3 copii iar unul din copii are si el un copil (ii spunem nepot).
Cronologic:
- bunicul moare, cei 3 copii sunt de acord ca partile lor sa ramana bunicii.
- moare unul din copii, parintele nepotului
- moare bunica

Intrebare: ce drepturi la mostenire are nepotul in povestea asta? (banuiesc ca sotul fiicei decedate iese din discutie, interesant este doar daca nepotul are un drept sau nu). De remarcat ca la data mortii bunicii, mama nepotului era moarta de circa 2 ani.

Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 7 Martie 2007
ContSters32406, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 15:22, 7 Martie 2007

salutare
am si eu o intrebare referitor la un caz (zic eu) mai special de succesiune.
Exista bunic, bunica, 3 copii iar unul din copii are si el un copil (ii spunem nepot).
Cronologic:
- bunicul moare, cei 3 copii sunt de acord ca partile lor sa ramana bunicii.
- moare unul din copii, parintele nepotului
- moare bunica
Intrebare: ce drepturi la mostenire are nepotul in povestea asta? (banuiesc ca sotul fiicei decedate iese din discutie, interesant este doar daca nepotul are un drept sau nu). De remarcat ca la data mortii bunicii, mama nepotului era moarta de circa 2 ani.
Multumesc


O intrebare : cand a murit mama nepotului, inainte sau dupa moartea bunicii?
Dupa bunic mostenitori sunt bunica si cei 3 copii.
Dupa bunica ar fi cei trei copii , daca cel decedat era in viata la moartea bunicii.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Martie 2007
Cornel Vasile, Consilier juridic
Tatal nepotului (ginerele) traieste.
Sotia lui a murit inaintea bunicii!
Potrivit legislatiei romane in vigoare - respectiv Codul civil roman, prin art. 665, 666 si 672 -reprezentarea succesorala este admisa numai in privinta descendentilor copiilor defunctului si in privinta descendentilor din frati sau surori. Intrucat aceste dispozitii sunt de stricta interpretare, nici o alta persoana nu poate beneficia de ele.
Reprezentarea succesorala este un beneficiu al legii in virtutea caruia un mostenitor legal de un grad mai indepartat (reprezentant) urca in locul si drepturile ascendentului sau care este decedat la momentul deschiderii succesiunii, pentru a culege partea care i s-ar cuveni ascendentului, daca acesta s-ar fi aflat in viata.
Deci nepotul devine mostenitor prin reprezentare numai daca tatal lui este decedat la momentul deschiderii succesiunii dupa bunica.
În lumina celor explicate mai sus, în cazul prezentat, calitate de moştenitori au cei doi copii şi nepotul defunctului, acesta din urmă reprezentându-l pe mama sa , decedata la data deschiderii succesiunii după bunica.
În cauza supusă discuţiei operează reprezentarea succesorală, care este un beneficiu al legii în virtutea căruia un moştenitor legal de un grad mai îndepărtat (reprezentant) urcă în locul şi în drepturile ascendentului său care este decedat la momentul deschiderii succesiunii, pentru a culege partea de moştenire care i s-ar fi cuvenit ascendentului, dacă acesta s-ar fi aflat în viaţă la deschiderea succesiunii.
Potrivit dispoziţiilor art. 665 şi 666 din Codul civil, reprezentarea succesorală este admisă numai în privinţa descendenţilor copiilor defunctului şi în privinţa descendenţilor din fraţi şi surori.
În privinţa cotelor la care au dreptul moştenitorii, potrivit dispoziţiilor art. 667 din Codul civil, "în toate cazurile în care reprezentarea este admisă, partajul se face pe tulpină". Aceasta înseamnă că cei 2 copii şi nepotul de fiica vor moşteni în cote egale.
Se pare ca legea e corecta si fireasca. Multumesc

Alte discuții în legătură

Clasa a iv-a de mostenitori legalii cunostinta cunostinta Buna ziua! as vrea sa stiu daca persoana care a murit - care nu are nici un mostenitor legal in afara de 3 veri primari - daca copii acestor veri pot veni la ... (vezi toată discuția)
Succesiune incurcata. a murit un barbat. barbatul asta avea ... castravete2021 castravete2021 Succesiune incurcata . A murit un barbat. Barbatul asta avea o sotie care a murit si ea. Nu au avut copii. A avut 3 nepoti. Un nepot a murit inaitea acestui ... (vezi toată discuția)
Copiii varului primar decedat la succesiune Andrei384 Andrei384 Buna seara! Ne confruntam cu urmatoarea situatie: Singurii mostenitori ai unei rude sunt verii primari ai acesteia si o matusa.Unul din acesti veri primari a ... (vezi toată discuția)