Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune incurcata. A murit un barbat. Barbatul asta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune incurcata. A murit un barbat. Barbatul asta avea ...

Succesiune incurcata . A murit un barbat. Barbatul asta avea o sotie care a murit si ea. Nu au avut copii. A avut 3 nepoti. Un nepot a murit inaitea acestui barbat, ceilalti 2 au murit dupa moartea acestui barbat. Fiecare nepot avea cate 2 copii . Deci sunt in total 6 stranepoti de frate. Cei doi stranepoti de frate, dupa primul nepot care a murit inaintea barbatului au drept de mostenire? Trebuie cautati mostenitori si dupa sotie sau nu?
Da, prin reprezentarea autorului lor predecedat. Depinde și cine a făcut (ori ba) acte de acceptare...
Da. Moștenirea ei este culeasă de rudele ei. Iar în lipsă este culeasă de comună, oraș, municipiu, după caz.
romascanu, moderator
Pai nu e culeasa doar de nepoti ?
Prin reprezentare succesorală, un moştenitor legal de un grad mai îndepărtat, numit reprezentant, urcă, în virtutea legii, în drepturile ascendentului său, numit reprezentat, pentru a culege partea din moştenire ce i s-ar fi cuvenit acestuia dacă nu ar fi fost (...) decedat la data deschiderii moştenirii. (965 c. civ)

Pot veni la moştenire prin reprezentare succesorală numai descendenţii copiilor defunctului şi descendenţii fraţilor sau surorilor defunctului. (966 alin. 1 c.civ.)

În speță se aplică legea în vigoare la data morții celui despre a cărui moștenire vorbim („bărbatul”). Și cum nu ne-ați spus când anume a murit, este posibil să se aplice vechiul cod civil. Dar reglementările sunt, în esență, aceleași.

Pe „românește” (și ținând cont de ce ne-ați povestit):

Cei doi strănepoți de frate (= descendenți ai fratelui defunctului) moștenitori de un grad mai îndepărtat (ei sunt rude de gradul 4 cu defunctul) urcă în drepturile ascendentului lor (adică ale nepotului de frate predecedat, care era rudă de gradul 3 cu defunctul) pentru a culege partea din moștenire ce i s-ar fi cuvenit acestuia (adică nepotului de frate) dacă (el) nu ar fi fost decedat la data deschiderii moștenirii (adică la data morții celui despre a cărui moștenire vorbim - „bărbatul”).

Aceasta este teoria. Practic, vocația lor concretă la moștenire depinde și de alte amănunte.
romascanu, moderator
Pe sotie nu o mostenesc nepotii sotului, ci rudele ei. Daca nu are rude, nu iau nepotii, ci statul.

castravete2021 a scris:

Pai nu e culeasa doar de nepoti ?

Da, bine punctat, daca sunt nepotii barbatului e cam albastra situatia...