Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune incurcata. A murit un barbat. Barbatul asta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune incurcata. A murit un barbat. Barbatul asta avea ...

Succesiune incurcata . A murit un barbat. Barbatul asta avea o sotie care a murit si ea. Nu au avut copii. A avut 3 nepoti. Un nepot a murit inaitea acestui barbat, ceilalti 2 au murit dupa moartea acestui barbat. Fiecare nepot avea cate 2 copii . Deci sunt in total 6 stranepoti de frate. Cei doi stranepoti de frate, dupa primul nepot care a murit inaintea barbatului au drept de mostenire? Trebuie cautati mostenitori si dupa sotie sau nu?
Lucrurile nu sunt deloc incurcate, le incurcati dvoastra. Sau stranepotii, in fine, cel/cei care nu vor sa scoata cateva sute de lei din buzunar si sa consulte un avocat, chiar doi!