Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire in cazul unui fiu antedecedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire in cazul unui fiu antedecedat

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta : avem familia de mai jos

sotul : I, decedat in 1989
sotia : V, decedata in 2013
fiul : T, decedat in 2011(inaintea mamei lui, V)
fiica : S, in viata
T, fiul, are un copil- P(nepot de fiu), in viata

Se dezbate succesiunea dupa V. Exista titluri de proprietate doar pe numele ei(masa succesorala), fara nimeni altcineva

Intrebarea : cine sunt mostenitorii lui V ?

Am fost la doi notari si am primit doua raspunsuri diferite :

a) Mostenirea se imparte in cote egale de 1/2 intre S(fiica) si P (nepotul de fiu)
b) Intrucat T(fiul), a murit inaintea mamei(V), singurul mostenitor este S(fiica), cota de 1/1. " Vii mostenesc mortii, si nu invers" a fost exprimarea exacta a notarului

Astept cu interes raspunsul Dvs
Multumesc,
Tomas123, utilizator
Pe V o mostenesc fiica si nepotul de la fiul predecedat.
Intrucat T a decedat inaintea mamei V, la succesiune va veni nepotul P, prin reprezentare, urcand un locul si gradul autorului sau T, si culegand partea ce i s-ar fi cuvenit acestuia, daca ar mai fi fost in viata.
Adica S va avea 1/2, iar nepotul P 1/2.
Multumesc pentru raspunsul rapid. As vrea insa sa inteleg pe ce baza a rationat notarul din cazul b). Mi se pare cumva logic si ce spune el. Oricum mi se pare foarte ciudat ca exista doua pareri atat de diferite : fiecare dintre notari va dezbate succesiunea si va elibera certificate de mostenitor in functie de opinia individuala. Astfel exista premisa pentru ca aceste actiuni sa fie contestate in instanta ulterior, plecand de la faptul ca exista argumente si de o parte si de alta. Exista undeva precizat in lege clar situatia descrisa de mine si solutia? Eu am "sapat" si nu am gasit...
Sincer? Pe nici o baza. Sunt niste chestiuni elementare care sunt studiate in anul 3 de facultate.
Nu imi permit sa adaug mai multe, fiind vorba despre un coleg :)

Exista undeva precizat in lege clar situatia descrisa de mine si solutia? Eu am "sapat" si nu am gasit...

Da. La art.965 Cod civil
"Prin reprezentare succesorală, un moştenitor legal de un grad mai îndepărtat, numit reprezentant, urcă, în virtutea legii, în drepturile ascendentului său, numit reprezentat, pentru a culege partea din moştenire ce i s-ar fi cuvenit acestuia dacă nu ar fi fost nedemn faţă de defunct sau decedat la data deschiderii moştenirii."
raluk0207, utilizator
Un mostenitor legal de un grad mai indepartat = nepotul de fiu, P, care e ruda de gradul 2 cu bunica V

Fiica e ruda de gradul 1.

...urcă, în virtutea legii, în drepturile ascendentului său, numit reprezentat (adica fiul T), pentru a culege partea din moştenire ce i s-ar fi cuvenit acestuia (fiului T) daca nu ar fi fost ...decedat la data deschiderii mostenirii (adica mostenirea mamei V)

O mostenire se deschide prin decesul persoanei.
Ok, am inteles. Va multumesc!