Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... recuperare taxa timbru
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

recuperare taxa timbru

Buna ziua
In anii 2009 si 2010 am avut niste procese cu un debitor cu care am incheiat un antecontract de vz-cump.pt. un imobil asupra caruia am instituit sechestru judiciar pana la solutionarea litigiului.Acesta a fost inscris in cartea funciara.Pt. aceasta am platit taxa de timbru judiciar in valoare de 18.000 lei si odata cu deschiderea unui nou proces pt.obligatia de a face o alta taxa de timbru in valoare de 17.000 lei.In instanta am obtinut faptul ca nu a intervenit rezolutiunea antecontractului de vz.cump.Cum pot sa-mi recuperez aceste taxe de timbru judiciar ? Mantionez ca firma debitoare este in reorganizare iar imobilul nu este finalizat.
trebuia sa cereti taxele de timbru in cursul procesului, sunt cheltuieli ocazionate de judecata. le puteti recupera numai prin hotarare judecatoreasca.
Fiirma fiind in insolventa nu se suspenda toate procesele ? Taxa de timbru judiciar a fost platita la directia de taxe si impozite.Pana acum firma nu a intrat in posesia apartamentului , acesta fiind nefinalizat , deci nu s-a incheiat ctr. de vz.cump.
Revin ,
pt. taxa de 17.000 lei am sentinta judecatoreasca favorabila impreuna cu onorariu avocat si m-am inscris la masa credala cu aceasta suma.Insa pt.cei 18.000 lei instanta nu a admis a aceasta suma ca si cheltuiala. Ce mai pot face ?