Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul pensie cu salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul pensie cu salariu

Buna ziua
1) In cazul unui pensionar reangajat, se poate desface contractul individual de munca? Care este temeiul legal?

2) In cazul unui salariat pensionat pentru limita de varsta fara desfacerea contractului individual de munca la momentul pensionarii, in ce conditii i se poate desface conrtractul individual de munca?

Solicit aceste raspunsuri deoarece situatia economico-financiaraa intreprinderii noastre este deosebit de precara in acest moment si avem multi angajati care cumuleaza pensia cu salariul.

Va multumesc.
Din Codul muncii:
ART. 55
Contractul individual de muncã poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului pãrţilor, la data convenitã de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre pãrţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevãzute de lege.
ART. 56
(1) Contractul individual de muncã existent înceteazã de drept:
a) la data decesului salariatului sau al angajatorului persoanã fizicã, precum şi în cazul dizolvãrii angajatorului persoanã juridicã, de la data la care angajatorul şi-a încetat existenţa conform legii;
b) la data rãmânerii irevocabile a hotãrârii judecãtoreşti de declarare a morţii sau a punerii sub interdicţie a salariatului sau a angajatorului persoanã fizicã;
c) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstã standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicãrii deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate parţiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limitã de vârstã cu reducerea vârstei standard de pensionare;
d) ca urmare a constatãrii nulitãţii absolute a contractului individual de muncã, de la data la care nulitatea a fost constatatã prin acordul pãrţilor sau prin hotãrâre judecãtoreascã definitivã;
e) ca urmare a admiterii cererii de reintegrare în funcţia ocupatã de salariat a unei persoane concediate nelegal sau pentru motive neîntemeiate, de la data rãmânerii definitive a hotãrârii judecãtoreşti de reintegrare;
f) ca urmare a condamnãrii la executarea unei pedepse privative de libertate, de la data rãmânerii definitive a hotãrârii judecãtoreşti;
g) de la data retragerii de cãtre autoritãţile sau organismele competente a avizelor, autorizaţiilor ori atestãrilor necesare pentru exercitarea profesiei;
h) ca urmare a interzicerii exercitãrii unei profesii sau a unei funcţii, ca mãsurã de siguranţã ori pedeapsã complementarã, de la data rãmânerii definitive a hotãrârii judecãtoreşti prin care s-a dispus interdicţia;
i) la data expirãrii termenului contractului individual de muncã încheiat pe duratã determinatã;
j) retragerea acordului pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, în cazul salariaţilor cu vârsta cuprinsã între 15 şi 16 ani.
(2) Pentru situaţiile prevãzute la alin. (1) lit. c)-j), constatarea cazului de încetare de drept a contractului individual de muncã se face în termen de 5 zile lucrãtoare de la intervenirea acestuia, în scris, prin decizie a angajatorului, şi se comunicã persoanelor aflate în situaţiile respective în termen de 5 zile lucrãtoare.
ART. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintã încetarea contractului individual de muncã determinatã de desfiinţarea locului de muncã ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fãrã legãturã cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncã trebuie sã fie efectivã şi sã aibã o cauzã realã şi serioasã.

ART. 66
Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului poate fi individualã sau colectivã.

Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
Avand in vedere ceea ce a scris "danacj", doresc sa punctez:
Pentru pct. 1):
Puteti sa-i incetati CIM conform art. 55 lit. b) sau c) sau art. 65.
Pentru pct. 2):
Trebuia sa-i fi incetat CIM conform art. 56 lit. c) - de drept, la data
îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstã standard şi a stagiului minim de cotizare
pentru pensionare, sau cel putin la data primirii deciziei de pensionare. Apoi, daca
doreati sa lucreze, in continuare, incheiati alt CIM.
In acest caz, puteti sa incetati CIM in baza unuia din articolele mentionate mai sus.
Eu, personal, as incerca sa-i conving sa-si faca cereri de incetare a CIM conform
art. 55 lit. b). In acest fel iesiti "mai ieftin".