Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata partiala

daca se depune cererea cu data de 1 noiembrie, este obligatorie asteptarea deciziei de pensionare anticipata partiala sau e este posibile incetarea activitatii cu 1 noiembrie? plata pensiei se va face cu 1 noiembrie?In cazul asteptarii deciziei, se va plati pensia incepind cu acea data?
Codul Muncii prevede incetarea CIM la data comunicarii deciziei de pensionare anticipata partiala. E posibila si incetarea CIM mai devreme, dar cu alt temei legal: cu acordul partilor (art.55 lit.b) sau cu demisie (art.81).
Plata pensiei se va face retroactiv cu data de 1 noiembrie, daca nu realizeaza venituri salariale.
Cititi si aici despre cumulul pensiei anticipate cu alte venituri:
www.avocatnet.ro/content/art...

ART. 56
(1) Contractul individual de muncã existent înceteazã de drept:
a) la data decesului salariatului sau al angajatorului persoanã fizicã, precum şi în cazul dizolvãrii angajatorului persoanã juridicã, de la data la care angajatorul şi-a încetat existenţa conform legii;
b) la data rãmânerii irevocabile a hotãrârii judecãtoreşti de declarare a morţii sau a punerii sub interdicţie a salariatului sau a angajatorului persoanã fizicã;
c) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstã standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicãrii deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate parţiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limitã de vârstã cu reducerea vârstei standard de pensionare;
d) ca urmare a constatãrii nulitãţii absolute a contractului individual de muncã, de la data la care nulitatea a fost constatatã prin acordul pãrţilor sau prin hotãrâre judecãtoreascã definitivã;
e) ca urmare a admiterii cererii de reintegrare în funcţia ocupatã de salariat a unei persoane concediate nelegal sau pentru motive neîntemeiate, de la data rãmânerii definitive a hotãrârii judecãtoreşti de reintegrare;
f) ca urmare a condamnãrii la executarea unei pedepse privative de libertate, de la data rãmânerii definitive a hotãrârii judecãtoreşti;
g) de la data retragerii de cãtre autoritãţile sau organismele competente a avizelor, autorizaţiilor ori atestãrilor necesare pentru exercitarea profesiei;
h) ca urmare a interzicerii exercitãrii unei profesii sau a unei funcţii, ca mãsurã de siguranţã ori pedeapsã complementarã, de la data rãmânerii definitive a hotãrârii judecãtoreşti prin care s-a dispus interdicţia;
i) la data expirãrii termenului contractului individual de muncã încheiat pe duratã determinatã;
j) retragerea acordului pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, în cazul salariaţilor cu vârsta cuprinsã între 15 şi 16 ani.
(2) Pentru situaţiile prevãzute la alin. (1) lit. c)-j), constatarea cazului de încetare de drept a contractului individual de muncã se face în termen de 5 zile lucrãtoare de la intervenirea acestuia, în scris, prin decizie a angajatorului, şi se comunicã persoanelor aflate în situaţiile respective în termen de 5 zile lucrãtoare.
Multumesc mult. Demisia (pentru a grabi incheierea contractului de munca,intentionez sa plec din localitate) afecteaza pensionarea?
1. - In cazul pensiei anticipate sau anticipate partiale dupa emiterea decizie aceasta nu se pune in plata pana nu dovediti ca ati incetat contractul individual de munca (CIM).
- Asadar si daca veti mai lucra dupa depunerea cererii si actelor la Casa de Pensii nu veti primi pensia decat cu data cu care inceteaza CIM.

2. - Puteti sa faceti o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) si o copie dupa decizia de incetare a CIM o duceti la Casa de Pensii.
- Incetarea CIM nu va afecteaza pensia.
Multumesc.