avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... confidentialitatea - identitatea autorului unui ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

confidentialitatea - identitatea autorului unui comentariu pe net

daca o persoana lasa un comentariu la o stire de pe un site al unei publicatii online declarandu-se anonim,poate cineva sa-i afle identitatea? Va itreb deoarece s-au facut mai multe comentarii despre aceasta stire iar acum umbla vorba prin targ ca au fost depistati cei care au comentat
A publica anonim un comentariu...nu este chiar aşa de anonim...ORICE AI FACE !
...Da, se poate afla CHIAR şi adresa de domiciliu după IP, al celui care a pus comentariul, chiar şi adresa lui de e-mail este deja ştiută de cine trebuie...chiar dacă se specifică că aceasta nu va fi publică. Depinde de la caz la caz ca să fie divulgate datele unei persoane. Deobicei politica unui sit zice că este păstrat anonimatul celui care scrie ceva pe acolo doar dacă nu se specifică de cazul în care se încalcă vreo lege...sau ceva despre siguranţa statului...că vor fi date toate datele organelor în drept pentru analizare....
Acum...concret la cazul tău. Depinde ce poate au zis cei care au comentat...despre bombe...atentate...etc...de au atras atenţia unor persoane...
..'' persoane '' ... abilitate să treacă la '' depistări ''...oricum...cam ambiguă informaţia.
Gura târgului...zice multe...aşa că...copca şi vigilenţa !
...pentru cine ştie ce înseamnă.
Ultima modificare: Vineri, 23 Martie 2012
ContSters242885, utilizator
nu au scris nimic grav,doar nemultumiri si acuzatii la adresa unor superiori,si plangeri despre conditiile de munca
multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Confidentialitate comentarii la articole pe internet getaiuliana getaiuliana daca o persoana lasa un comentariu la o stire de pe un site al unei publicatii online declarandu-se anonim,poate cineva sa-i afle identitatea? Va intreb ... (vezi toată discuția)
Comentariu ofensiv la adresa mea pe un site; cu numele meu intreg la vedere; adminul refuza sa-l stearga la cerere BIM94 BIM94 Buna ziua, Mai demult am intrat pe un site unde se posteaza stiri politice si acolo era instalat un plug-in Facebook, ceea ce imi permitea sa postez direct ... (vezi toată discuția)
Fals/furt de identitate-deschidere adresa email dciurba dciurba Care ar fi baza legala in cazul in care cineva mi-a creat un profil pe internet, o adresa de email si in aceasta perioada a corespondat in numele meu pentru ... (vezi toată discuția)