Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Comentariu ofensiv la adresa mea pe un site; cu numele ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Comentariu ofensiv la adresa mea pe un site; cu numele meu intreg la vedere; adminul refuza sa-l stearga la cerere

Buna ziua,

Mai demult am intrat pe un site unde se posteaza stiri politice si acolo era instalat un plug-in Facebook, ceea ce imi permitea sa postez direct cu contul de Facebook si aveam la vedere numele meu intreg si alte informatii despre mine. Pe langa acel fel de a comenta, o puteai face si intr-un mod anonim, o metoda preferata de multi dubiosi, care pot arunca cu jigniri si acuze grave dar fara sa isi asume ceea ce spun. Problema la mine este ca un astfel de anonim, intr-un comentariu care chipurile ar fi fost un fel de replica la ce am scris, nu a fost de acord cu punctul meu de vedere si imediat m-a catalogat drept "propagandist platit de rusi", ca as avea mai multe conturi clona si langa toate acestea mi-a scris si numele meu complet asa cum il vazuse din postarea cu contul de Facebook. Nu m-ar fi deranjat asa de mult mizeria postata de el daca site-ul Google nu ar redirectiona oamenii spre acel comentariu, atunci cand mi se scrie numele intreg in bara de cautare. Tendinta este ca omul sa ia de bun orice prostie o gaseste pe Internet, ceea ce in final, aduce un prejudiciu grav imaginii mele. Am rugat de mai multe ori administratorul site-ului sa stearga comentariile dar acesta a refuzat de fiecare data, pentru ca isi permite niste aere de jurnalist obiectiv. Ce pot sa fac in aceasta situatie? Exista vreo lege care sa imi apere dreptul la demnitate?
BIM94, utilizator
De ce nu stergeti comentariul postat pe site prin intermediul FB?
Nu ati inteles. Eu degeaba mi-am sters comentariul meu caci nu a ajutat cu nimic. Problema este comentariul anonimului, unde este trecut numele meu intreg, si acela apare pe google.

Eu am postat comentariul prin intermediul facebook-ului dar anonimul a postat direct pe site, nu a folosit acel plug-in, daca intelegeti la ce ma refer. Pe site sunt practic doua rubrici de comentarii separate, unu pt Facebook si altul atasat direct site-ului. In al doilea caz, doar adminul are putere.
BIM94, utilizator
Dreptul la demnitate va este ocrotit de art. 72-74 NCC,dar cele descrise de dvs. nu mi se par a se incadra in aceste prevederi legale.
Deci practic sunt condamnat ca pana mor, toti cei care imi cauta numele pe Google, sa imi vada eticheta de "tradator de tara" pusa de un imbecil anonim, chestie care probabil m-ar afecta in cazul in care vreau sa ma angajez undeva iar angajatorul cauta pe internet informatii intamplatoare despre mine. Zau asa.
Puteti pur si simplu sterge acel rezultat din Google. Simplu.
[ link extern ]