avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... stergerea datelor personale de pe un site de internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

stergerea datelor personale de pe un site de internet

Buna ziua,

Am urmatoarea problema.
Activez pe un forum a carui discutii sunt indexate pe google. Din pacate contul e foarte vechi si figurez acolo cu numele meu real. Dupa cum va puteti imagina aceste discutii pot avea efecte neplacute atat asupra vietii mele personale cat si profesionale.

Tot din pacate, undeva la termeni de inregistrare si conditii ale forumului respectiv scria ca in cazul de retragere de pe site, iti poti sterge propriile subiecte postate dar nu si comentariile din subsolul altor subiecte postate de altii caci altfel discutiile de acolo si-ar perde firul logic.

Exista vreo cale totusi de a "convinge" sau de a argumenta fata de proprietarul site-ului necesitatea stergerii acestor comentarii? Chiar nu stiu cum sa fac si este destul de urgenta treaba...

Va rog mult un raspuns.
Cel mai recent răspuns: rdan , utilizator 00:22, 15 Februarie 2013
Ati incercat sa ii trimiteti mesaj privat in care sa ii explicati ca doriti ca macar numele sa nu va mai apara?

Fiecare site isi face propriile reguli iar conditiile lor sunt normale, chiar mai permisive decat ale noastre: pe Avocatnet utilizatorii nu isi pot sterge nici macar subiectele proprii, in schimb isi pot sterge contul asta insemnand ca in locul numelui de utilizator pe care si l-au ales va aparea Constersxxxxxx (numarul de inregistrare a contului) - astfel o cautare pe Google dupa numele lor nu va duce la mesajele postate pe forum decat daca si-au scris numele si in subiecte (ceea ce am vazut foarte rar).

Trebuie sa convingeti prin mesaje private adminii forumului (in public nu v-ar putea raspunde altceva decat ca nu se poate, ar crea un precedent) ca ati avea de suferit din cauza postarilor, nu ii puteti obliga in niciun fel.
Este un mare pacat ca nu exista legislatie expicita in domeniu. In alte tari din comunitatea europeana , doar utilizarea anumitor cuvinte te obliga ca proprietar de forum sau pagina de internet sa inlaturi imediat acele comentarii.

Cred ca metode exista si la noi de a obliga proprietarii de pagina de internet sa stearga anumite comentarii defaimatoare sau cu caractere de a aduce un prejudiciu unei firme sau persoane.

Daca pe cale amiabila nu se poate obtine stergera comentariilor. O metoda mai este aceea de indeplinire a tuturor demersurilor pentru a inainta o plangere in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pentru administratorii site-ului: cum pot sterge un comentariu la articol? nicusorilinca nicusorilinca am rugamintea de ama ajuta cu pasii pentru stergerea unui comentariu personal la un articol publicat pe site!exista aceasta posibilitate?va multumesc! (vezi toată discuția)
Comentariu ofensiv la adresa mea pe un site; cu numele meu intreg la vedere; adminul refuza sa-l stearga la cerere BIM94 BIM94 Buna ziua, Mai demult am intrat pe un site unde se posteaza stiri politice si acolo era instalat un plug-in Facebook, ceea ce imi permitea sa postez direct ... (vezi toată discuția)
Confidentialitate ContSters77134 ContSters77134 as dori sa fiu contactata de un moderator al siteului in vederea stergerii tuturor informatiilor despre mine ce apar accesand numele (nickname) meu pe ... (vezi toată discuția)