Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Acordul vecinilor
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Acordul vecinilor

Buna seara
Mai am de atasat la dosarul pentru inregistrarea unui srl acordul vecinilor si al asociatiei de propietari. Problema este ca blocul nu are asociatie de propietari si doi dintre vecinii directi sunt plecati. Ce pot face?
daca nu are asociatie de proprietari obligatoriu este de locatari si exista o stampila in bloc a administratiei, semneaza cine o are si indeplineste practic functia de presedinte. in ce priveste vecinii puneti sa semneze altcineva din familie sau puneti sa semneze cati sunt. nu vine nimeni la usa lor sa verifice aceste acorduri ale vecinilor.
carmengutu a scris:

daca nu are asociatie de proprietari obligatoriu este de locatari si exista o stampila in bloc a administratiei, semneaza cine o are si indeplineste practic functia de presedinte. in ce priveste vecinii puneti sa semneze altcineva din familie sau puneti sa semneze cati sunt. nu vine nimeni la usa lor sa verifice aceste acorduri ale vecinilor.

Nu exista stampila in bloc...e doar cineva care se ocupa cu strangerea banilor pentru lumina pe scara, etc. dar stampila nu are nimeni.
carmengutu a scris:

nu vine nimeni la usa lor sa verifice aceste acorduri ale vecinilor.

Exista numeroase situatii care au ajuns sa fie solutionate in instanta, pentru ca astfel de cereri au fost semnate de catre terti fara drept legal,iar proprietarul de drept ai apartamentului,a contestat calitatea semnatarului si pe cale de consecinta temeinicia acordului

Opinia mea este ca acest acord este o prostie.

Daca omul nu schimba destinatia spatiului de locuit, respectiv isi tine acasa doar registrele si presteaza activitatile DOAR la sediul clientilor sau oriunde in alta parte, si este dispus sa declare pe proprie raspundere acest lucru, nu inteleg rostul pentru care toti mosii si babele invecinate trebuie sa-si dea acordul...

Doamne, in ce tara traim. Pentru Pompieri, Sanepid, Protectia Mediului se depune la Registrul Comertului declaratie pe propria raspundere dar acordul vecinilor trebuie musai dat formal pe o hartie (minim 4 semnaturi + Presedinte + Administrator)