avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit rectificativa decl 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

rectificativa decl 101

Buna ziua
Am urmatoarea problema: am o sociatate care in momentul in care am scos de la adm fin fisa sintetica am descoperit ca are de plata o suma care a fost declarata gresit in 101 aferenta anului 2006.Din greseala contabila a trecut cu un rand mai jos suma pe care clientul o platit-o in cursul anului 2006 astfel aceasta suma s-a transformat in suma de plata la care pana acum s-au strans dobanzi si penalitati.
Exista decl rectificativa la acesta 101 si care este?
Am posibilitatea sa ajut acest client care in acest caz este bun de plata dar nevinovat ?

:sorry:
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 20:01, 19 Decembrie 2008
Da ! se face declaratia corecta si bifati casuta pe care scrie rectificativa .
Declaratia rectificativa este declaratia 710 ,in 2006 era declaratia 100 nu 101 .Daca reglati obligatia de plata cu plata nu va mai avea de plata penalitati si nici dobanzi...Trebuie sa colaborati cu inspectoarea dvs. sa analizati impreuna fisa sintetica...
florence_nann a scris:

Declaratia rectificativa este declaratia 710 ,in 2006 era declaratia 100 nu 101


Pentru anul 2006, legislatia prevedea depunerea declaratiei 101 odata cu bilantul contabil. Cf . Ordinului 2016/29.12.2005 , aparut in M.O. 49/19.01.2006, ...
Anexati declaratiei 101 corectata si o declaratie pe proprie raspundere data de administrator ca nu aveti control de la ANAF, precum si o cerere de recalculare ma obligatiilor accesorii. Daca nu aveti declaratia pe proprie raspundere, riscati sa nu va primeasca declaratia 101 corectata (atentie sa bifati casuta corespunzatoare), iar daca nu faceti cererea de recalculare, penalizarile, dobanzile etc raman la fel.
Multumesc mult fat-frumos .... sarbatori fericite=D>

Alte discuții în legătură

Rectificativa la declaratia 100 catar catar Buna ziua, Am si eu urmatoarea problema la decembrie 2006 am declarat impozitul pe profit aferent trimestrului IV si in declaratia 100 si in 101,impozitul a ... (vezi toată discuția)
O mana de ajutor Adi Lungu Adi Lungu Buna ziua. Apelez la dv., pentru ca, firma neavand activitate, nu mi-am permis un contabil. In perioada functionarii impozitului minim, (sase trimestre), fiind ... (vezi toată discuția)
Impozit profit Mariralu Mariralu Buna ziua, Am o nelamurire sau doua .. :) 1. in 2011 am platit si declarat la stat o suma incorecta, am descoperit acum ca am uitat sa tin cont ... (vezi toată discuția)