Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit rectificativa decl 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

rectificativa decl 101

Buna ziua
Am urmatoarea problema: am o sociatate care in momentul in care am scos de la adm fin fisa sintetica am descoperit ca are de plata o suma care a fost declarata gresit in 101 aferenta anului 2006.Din greseala contabila a trecut cu un rand mai jos suma pe care clientul o platit-o in cursul anului 2006 astfel aceasta suma s-a transformat in suma de plata la care pana acum s-au strans dobanzi si penalitati.
Exista decl rectificativa la acesta 101 si care este?
Am posibilitatea sa ajut acest client care in acest caz este bun de plata dar nevinovat ?

:sorry:
Da ! se face declaratia corecta si bifati casuta pe care scrie rectificativa .
Declaratia rectificativa este declaratia 710 ,in 2006 era declaratia 100 nu 101 .Daca reglati obligatia de plata cu plata nu va mai avea de plata penalitati si nici dobanzi...Trebuie sa colaborati cu inspectoarea dvs. sa analizati impreuna fisa sintetica...
florence_nann a scris:

Declaratia rectificativa este declaratia 710 ,in 2006 era declaratia 100 nu 101

Pentru anul 2006, legislatia prevedea depunerea declaratiei 101 odata cu bilantul contabil. Cf . Ordinului 2016/29.12.2005 , aparut in M.O. 49/19.01.2006, ...
Anexati declaratiei 101 corectata si o declaratie pe proprie raspundere data de administrator ca nu aveti control de la ANAF, precum si o cerere de recalculare ma obligatiilor accesorii. Daca nu aveti declaratia pe proprie raspundere, riscati sa nu va primeasca declaratia 101 corectata (atentie sa bifati casuta corespunzatoare), iar daca nu faceti cererea de recalculare, penalizarile, dobanzile etc raman la fel.
Multumesc mult fat-frumos .... sarbatori fericite=D>