Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren intravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren intravilan

Buna ziua,
X are un teren intravilan pentru care are doar titlu de proprietate, nu este intabulat si doreste sa-l vanda lui Y. Care ar fi pasii obligatorii de urmat pentru a realiza acest lucru? Este cumva obligatorie intabularea pe X a terenului si de abia apoi sa se poata realiza transferul de proprietate sau nu este necesara intabularea pe X?
pai ca sa o faceti sa fie finalizata da trebuie...intabulat si apoi mers la notar .
daca va grabiti sau aveti alte motive faceti antecontract cu termen de realizare scurt apoi introduceti actiune in instanta si il treceti direct pe dvs. veti face expertiza topografica de specialitate si apoi iese sentinta cu care veti merge la cartea funciara.