avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Hotarare care sa tina loc de act autentic - ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Hotarare care sa tina loc de act autentic - ''intabulare prin instanta''

Buna ziua

Am incheiat un antecontract cu un promitent vanzator pentru un imobil tip teren. Promitentul vanzator la randul lui este promitent cumparator intrucat i sa promis vanzarea de catre cel care este pe titlul de proprietate.
Cu alte cuvinte X promite vanzarea la Y , Y promite la Z. Odata cu inmanarea integrala a sumelor de bani sa predat spre folosinta si terenul in cauza.
Intrebare: prin procedura intabulari prin instanta, Z cheama toate partile in fata instantei pentru a arata veridicitatea antecontractelor?
Ultima modificare: Luni, 10 Decembrie 2012
pop sorin, utilizator
Cel mai recent răspuns: d_doinita , utilizator 12:13, 11 Decembrie 2012
cum adica intabularea prin instanta?
cum sa fie obligat oficiul de carte sa intabuleze daca nu-i parte in dosar?
Nu are cum sa fie OCPI parte.
pai cum sa fie obligat sa intabuleze?
ori imi scapa ceva ori postarea e o gluma?
sau va referiti la avizarea expertizelor de catre ocpi si, in aceasta situatie nu mai e nevoie de cadastru?
Ultima modificare: Luni, 10 Decembrie 2012
ContSters267790, utilizator
pop sorin a scris:



Am incheiat un antecontract cu un promitent vanzator pentru un imobil tip teren.



Detaliati obiectul contractului ,deoarece imobilul nu poate fi "tip teren"
pare ca excede postarea de mai sus...
e interesant cum poate fi 'delapidat' un subiect...

Alte discuții în legătură

Prestatie tabulara vladvlad vladvlad Am incheiat un antecontract de vanzare cumparare pentru o suprafata de teren, intrand totodata si in posesia acestui teren. Promitentul vanzator a dobandit ... (vezi toată discuția)
Antecontract vanzare-cumparare lot teren andreijianu andreijianu Buna ziua, Am si eu nevoie de ajutorul dvs. in privinta unei probleme, treaba sta cam asa: - vreau sa cumpar un teren aflat in spatele curtii mele ... (vezi toată discuția)
Executarea silita a unui imobil promis spre vanzare oanabeldie oanabeldie Buna ziua, Am urmatoarea speta careia sper sa ii gasesc o solutie de rezolvare cu ajutorul Dumneavoastra. In luna septembrie a anului 1996 X cumpara, in ... (vezi toată discuția)