Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Hotarare care sa tina loc de act autentic - ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Hotarare care sa tina loc de act autentic - ''intabulare prin instanta''

Buna ziua

Am incheiat un antecontract cu un promitent vanzator pentru un imobil tip teren. Promitentul vanzator la randul lui este promitent cumparator intrucat i sa promis vanzarea de catre cel care este pe titlul de proprietate.
Cu alte cuvinte X promite vanzarea la Y , Y promite la Z. Odata cu inmanarea integrala a sumelor de bani sa predat spre folosinta si terenul in cauza.
Intrebare: prin procedura intabulari prin instanta, Z cheama toate partile in fata instantei pentru a arata veridicitatea antecontractelor?
pop sorin, utilizator
cum adica intabularea prin instanta?
cum sa fie obligat oficiul de carte sa intabuleze daca nu-i parte in dosar?
Nu are cum sa fie OCPI parte.
pai cum sa fie obligat sa intabuleze?
ori imi scapa ceva ori postarea e o gluma?
sau va referiti la avizarea expertizelor de catre ocpi si, in aceasta situatie nu mai e nevoie de cadastru?
ContSters267790, utilizator
pop sorin a scris:

Am incheiat un antecontract cu un promitent vanzator pentru un imobil tip teren.

Detaliati obiectul contractului ,deoarece imobilul nu poate fi "tip teren"
pare ca excede postarea de mai sus...
e interesant cum poate fi 'delapidat' un subiect...