Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua.
As dori sa stiu daca se poate pensiona anticipat mama mea.
Mentionez ca are varsta de 54 ani 6 luni si o vechime in munca de 28 ani si 11 luni.
As dori mai multe detalii despre pensia anticipata,intrucat am auzit diverse pareri,ca ar trebui sa aibe 55 ani sau 55 ani si 10 luni si minim 30 ani sau 30 ani si 10 luni vechime ca depinde de luna in care esti nascut.Ca trebui platit CAS pe diferenta pana la anii de cotizare la stat.Daca da cat ar veni de platit?Mentionez ca mama este nascuta pe 24.09.1957.
Astept raspunsul dvs.
Multumesc:help:
maria dinca, utilizator
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 10 luni, in iulie 2018.

3. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 10 luni, in iulie 2013, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 30 de ani si 10 luni (are numai 28 de ani si 11 luni).

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 10 luni, in iulie 2013, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 38 de ani si 10 luni.

5. - Pentru a completa cei 30 de ani si 10 luni de stagiu poate incheia un contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii pentru 1 an si 11 luni.
- Conform prevederilor Legii bugetului asigurarilor de stat se plateste o contributie lunara de asigurari sociale de 31,3% din venitul lunar asigurat.
- În conformitate cu prevederile art. 36 din Legea nr. 263/2010, nivelul minim al venitului lunar asigurat înscris în contractul de asigurare sociala este de 741 lei, iar nivelul maxim de 10.585 lei.
- Contractul de asigurare sociala se incheie intre persoana interesata sau, dupa caz, mandatarul acesteia desemnat prin procura speciala si casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau resedinta a persoanei interesate.
- Plata contributiei de asigurari sociale poate fi efectuata atat de catre titular, cat si de orice alta persoana desemnata de acesta , lunar sau anticipat, pe o perioada de cel mult 12 luni.
- Contractul de asigurare sociala se incheie in forma scrisa si produce efecte de la data inregistrarii acestuia la casa teritoriala de pensii.
- Asadar pentru un venit minim asigurat de 741 lei va plati 232 lei lunar.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Dupa data nasterii si Anexa 5 din Legea nr. 263/2010, mama dvs, are dreptul la pensie limita de varsta in iulie 2018, avand indeplinita conditia de stagiu minim de 15 ani.

Stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 10 luni, acesta nu este realizat, fapt care nu-i va da dreptul la pensie anticipata sau pensie anticipata partiala (prima e fara penalizare, dar la ambele trebuie realizat stagiul complet mentionat mai sus).

Daca mama dvs. mai lucreaza pana face cei 30 de ani si 10 luni sau face contract de asigurare cu casa de pensii si cotizeaza aceeasi perioada de 1 an si 11 luni, atunci realizeaza stagiul complet si poate avea dreptul si la pensie anticipata partiala, cu cel mult 5 ani mai repede, dar cu penalizare de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare (pentru 5 ani de anticipare 45%).

Revin cu intrebare la dvs.
Se poate face contractul de asigurare cu casa de pensii inainte cu o luna de implinirea varstei de 55 ani si 11 luni pe intreaga perioada de 1 an si 11 luni cu achitarea integrala a sumei?
Multumesc.
Raspunsul vi l-a dat domnul Tudor Valeriu la punctul 5 de mai sus.
Nu se poate plati retroactiv.