Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu pentru pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu pentru pensie anticipata

Buna ziua,

as dori sa aflu cat trebuie sa am stagiul de cotizare pentru a iesi in pensie anticipata sau in pensie anticipata partiala? M-am nascut pe 3 noiembrie 1957. Daca se poate, va rog nu scrieti legi, ci cuantumul exact (numar de luni).
Raspuns pentru barbat:
Varsta de 60 de ani.
Pensie anticipata-43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi).
Pensie anticipata partiala 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Si pentru femeie? Am uitat sa zic, ca trebuie pentru mama mea? Multumesc!
Precizati,luna si anul nasterii.
Carp Mircea a scris:

Precizati,luna si anul nasterii.

1. Pensia anticipata, la varsta de 55 de ani si 11 luni, daca are un stagiu de cotizare la pensie de 38 de ani si 11 luni.

2. Pensie anticipata partiala, la varsta de 55 de ani si 11 luni, daca are un stagiu de cotizare de 30 de ani si 11 luni.