avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu pentru pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu pentru pensie anticipata

Buna ziua,

as dori sa aflu cat trebuie sa am stagiul de cotizare pentru a iesi in pensie anticipata sau in pensie anticipata partiala? M-am nascut pe 3 noiembrie 1957. Daca se poate, va rog nu scrieti legi, ci cuantumul exact (numar de luni).
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 15:52, 22 Septembrie 2014
Raspuns pentru barbat:
Varsta de 60 de ani.
Pensie anticipata-43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi).
Pensie anticipata partiala 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Si pentru femeie? Am uitat sa zic, ca trebuie pentru mama mea? Multumesc!
Precizati,luna si anul nasterii.
Carp Mircea a scris:

Precizati,luna si anul nasterii.


1957.11.03
1. Pensia anticipata, la varsta de 55 de ani si 11 luni, daca are un stagiu de cotizare la pensie de 38 de ani si 11 luni.

2. Pensie anticipata partiala, la varsta de 55 de ani si 11 luni, daca are un stagiu de cotizare de 30 de ani si 11 luni.

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata Justitiarul711 Justitiarul711 O persoana nascuta in anul 1962, care are vechime in munca 33 de ani dintre care: 21 la suprafata si 11 ani si 9 luni subteran grupa 1, ar vrea sa iasa la ... (vezi toată discuția)
Cotizatie pensie nemeteva nemeteva Buna ziua, am 29 de ani si 2 luni de cotiazatie la fondul de pensii. Ma intereseaza daca pot beneficia de pensie daca am zece luni lipsa pentru a avea ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata fara penalizare SILVIANIONEL SILVIANIONEL In ce conditii se poate acorda pensie anticipata fara penalizare la un barbat nascut in 1951? In ce conditii un barbat iesit la pensie anticipata fara ... (vezi toată discuția)