Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am 3 intrebari punctuale cu privire la metoda de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am 3 intrebari punctuale cu privire la metoda de calcul a restantelor

Buna ziua,

Am 3 intrebari punctuale cu privire la metoda de calcul a restantelor. Legea 230/2007 (si metodologia de aplicare) sunt laconice la acest capitol. Pentru a intelege mai bine ceea ce doresc sa aflu voi da la fiecare punct cate un exemplu (fictiv).

(1) Conform legii penalitatile sunt de maxim 0.2%/zi. Acestea se calculeaza pentru sumele restante de la penultima data de afisare a listei pana la ultima data de afisare.

Exemplu:

Fam. Ionescu are afisata pe lista din Octombrie 2008 (afisata pe data de 15.10.2008) o Restanta de 100 lei si Penalizare Luna (0.2%) de 10 lei.

Pe lista din Noiembrie (care se afiseaza pe data de 15.11.2008) Fam. Ionescu va avea o restanta calculata dupa cum urmeaza:

( 100 lei (Restanta) * 0.2/100 (procentul) ) * 30 (numarul de zile de la data de 15.10.2008 pana la data de 15.11.2008)

Conform algoritmului de mai sus Fam. Ionescu va avea afisata pe lista din 15.11.2008: Restanta: 100 lei, Penalizare Luna: 6 lei, Pen. Anterioara: 10 lei, Penalizare Total: 16 lei; Total cu Pen.: 116 lei.
(nu am mai pus celelalte sume pentru simplificare; cifrele sunt rotunde pentru simplificare)

Este corecta aceasta metoda de calcul? Daca nu, care metoda de calcul se aplica? (argumente, exemple)

(2) In cazul in care Fam. Ionescu achita o parte din restante, cum se recalculeaza sumele datorate?

Exemplu (pe baza datelor de mai sus):

Fam. Ionescu achita pe data de 25.10.2008 suma de 50 lei. Calculul restantelor va fi dupa cum urmeaza:

- intre 15.10.2008 - 25.10.2008 se calculeaza penalizare 0.2% / zi pentru o restanta de 100 lei;
- intre 25.10.2008 - 15.11.2008 se calculeaza penalizare 0.2% / zi pentru o restanta de 50 lei.

In acest caz vom avea afisata pe lista din 15.11.2008: Restanta: 50 lei, Penalizare Luna: 4 lei, Pen. Anter. 10 lei, Penalizare Total: 14 lei, Total cu Pen.: 64 lei.

Este corecta aceasta metoda de calcul? Daca nu, care metoda de calcul se aplica? (argumente, exemple)

(3) Aceasta intrebare este derivata din (2): In momentul in care se face o plata partiala (care nu acopera intreaga datorie) ce se scade?

Exemplu:

Fam. Ionescu are la data de 15.10.2008 o Restanta de 100 lei si Penalizare Totala de 14 lei, in Total: 114 lei. Fam. Ionescu achita 40 lei. Cum se va scadea aceasta suma?

a. se va scadea prioritar din Restanta, devenind Restanta noua: 60 lei, Penalizare Totala: 14 lei (neschimbat, nu se reduce), Suma Totala: 74 lei.
b. se va scadea proportional cate 50% atat din restanta cat si din penalizare totala?
c. se aplica o alta metoda de calcul? (puteti da o explicatie, exemple?)

Va multumesc. // rog trolii (se stiu ei) sa nu se amestece!
Ce sunt aceia trolii? V-as sugera sa analizam un singur exemplu, ca sa intelegem principiul...si apoi putem diversifica exemplificarile. In calculul penalizarilor trebuie luate in considerare urmatoarele elemente:
1. Data afisarii cotei.
2 Data scadentei de achitare
3. Cele 45 de zile legal lasate pentru achitarea unei sume datorate
4. procentul de 0.2% / zi de intarziere
5. fondul de rulment al locatarului.
Si acum sa presupunem ca omul nostru are de achitat o cota de 100 lei afisata pe 15.10. Aceasta suma o poate plati fara penalizare pana la data de 30.11. Daca listele urmatoare se afiseaza pe 15.11 suma despre care vorbim nu este inca penalizata. Suma nu este platita nici pana la 15.12 cand urmeaza cea de-a treia afisare a cotelor. La acest moment pe aceasta a treia lista i se va consemna o penalizare rezultata din urmatorul calcul. (100lei restanta - fondul de rulment)*0,2%*15 zile. Ca sa contracarez comentarii inutile, ideea fondului de rulment este de a plati in avansul incasarii cotelor de la locatari a platilor emise de furnizori si care vor fi incasate pe viitoarea lista. Dar in cazul restantierilor, in mod practic, fondul de rulment le plateste o parte sau toata restanta (dupa cum e cazul). De aceea din restanta se scade fondul de rulment.
Din calculul penalizarilor trebuie avut in vedere ca restanta sa nu includa penalizari anterioare.
In cazul in care omul nostru vine pe data de 20 12 si-si plateste restanta inseamna ca i se va incasa cota datorata din 15.10, penalizarea pentru cele 15 zile intarziere si se va avea in vedere pentru urmatoarea lista din 15.01 anul viitor o penalizare de inca 5 zile pentru suma deja achitata, scurse aceste 5 zile de la 15.12 pana la 20.12 cand a achitat.
Cu alte cuvinte penalizarea este formata din doua parti:
1. deja afisata si care reprezinta perioada de 15 zile de la o afisare la alta
2. inca 5 zile intarziere dupa cea de-a doua afisare.....deci in total 20 zile. Daca faceti socoteala intre ziua scadentei: 15.11 si 20.12 cand a platit....rezulta 20 zile intarziere.
Calculul penalitatilor este un nod gordian pentru marea majoritate a administratorilor, constituind poate cea mai sofisticata parte din calculul intretinerii in general.
In speranta ca nu voi fi considerata un "trol", termen al carui inteles banuiesc ca este peiorativ....si in speranta ca nu am fost confuza va astept cu noi mesaje pe acest forum.
elga50, moderator
doamna elga .... tot pe presupuneri afirmati ca :
In calculul penalizarilor trebuie luate in considerare urmatoarele elemente:
1. Data afisarii cotei.
2 Data scadentei de achitare
3. Cele 45 de zile legal lasate pentru achitarea unei sume datorate

sau cunoasteti ca legea 230/2007 si hg 1588/2007 au fost modificate intre timp ?
iata ce spune hg1588/2007:
Art. 25. - (1) Cotele de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, calculate pentru fiecare proprietar din condominiu, vor fi achitate de acestia, dupa caz, in termen de maximum 20 de zile de la data afisarii listei de plata, data care trebuie sa fie inscrisa in lista de plata respectiva.

de asemeni, legea 230/2007 prevede :
Art. 49.- (1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizari pentru orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. Penalizarile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata, fara ca suma penalizarilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat.

in concluzie :
20 zile - termenul maxim de plata de la data afisarii intretinerii
30 zile - nr de zile dupa termenul maxim de la termenul stabilit pt plata, dupa care se aplica penalizari
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
50 zile de la data afisarii cotelor de intretinere, termen dupa care se aplica penalizarile
pentru documentare, a se vedea articolele in cauza aflate la linkurile :
www.avocatnet.ro/content/art...
Ce inseamna "dupa caz in max 20 zile"?
elga50 a scris:

Ce inseamna "dupa caz in max 20 zile"?
textul de lege respectiv apartine guvernului, fiind HG (hotarirre de guvern), nu al unuuia dintre noi.
logica iar este defecta, se pare
Cotele de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, calculate pentru fiecare proprietar din condominiu, vor fi achitate de acestia , dupa caz , in termen de maximum 20 de zile de la data afisarii listei de plata
dupa caz = intre 1 si 20 zile, dupa caz, in functie de finantele si timpul fiecaruia
e greu, nu-i asa ? :P
ContSters61266, utilizator
Consideram trecute cele 20 + 30 de zile. Adica nu se iau in calcul in cazul nostru.

Am omis alte date (fond de rulment, etc.) pentru simplificare.
sagetatorul, utilizator