Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nepoti pt succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nepoti pt succesiune

A si B casatoriti au doi fii : C si D.

C se pensioneaza pe caz de boala psihica.
In 1994 A si B fac un contract de vanz-cump cu clauza de intretinere catre C.

In 1996 A si B cer si obtin anularea actului de vanz-cump,.

In 2003 B moare lasand testament catre sotul A “ toate bunurile ce se vor gasi in patrimoniul meu sau care vor intra in patrimuniul meu dupa deces. Precizez ca am mostenitori rezervatari 2 fii si nu am mai testat aceste bunuri la alte persoane.”

In 2006 A isi face pensie de handicapat gradul 1 ( este obeza).
Imediat, fiul C isi face dosar pentru a fi “asistent personal” pentru A.
Amintesc o conditie pentru a fi asistent personal: “are o stare de sanatate corespunzatoare, atestata de medicul de familie sau pe baza unui examen medical de specialitate”, ceea ce el nu indeplinea...

In 2007 decedeaza fiul D, lasand in urma o sotie si doi copii.

Tot in 2007 A face din nou act de vanz cump cu clauza de intretinere catre C (sau fiul lui , nu stiu sigur). Nu stiu daca este insotit de acel aviz obligatoriu ca este sanatoasa mental.
In 2011 moare si A.

Intrebare : Nepotii dupa fiul decedat D ce variante au de a veni la succesiune?

Multumesc anticipat.
Cand in 2012 a murit A?
Nepotii vin la mostenirea bunicului lor
a murit pe 18.02.2012.
De la primarie mi-au dat o hartie care zice ca defuncta nu are niciun imobil pe rol.
Acest imobil este toata mostenirea.
Asta inseamna ca acel apartament este in proprietatea si posesia lui C.
Intrebare: ca sa faca A acel act de v-c nu trebuia mai intai sa se deschida succesiunea dupa B? Se pare ca C a facut rost de o copie a certificatului de deces al lui D si probabil a zis la notar ca el e singurul mostenitor?! ma intreb eu. Nepotii nu stiu nimic despre vreo deschidere de succesiune dupa B.
Va rog explicati-mi ce sa fac ( sunt unul dintre nepoti). Multumesc.
stiu, prin reprezentare. Si totusi?!
marystelv a scris:

Se pare ca C a facut rost de o copie a certificatului de deces al lui D si probabil a zis la notar ca el e singurul mostenitor?! ma intreb eu. Nepotii nu stiu nimic despre vreo deschidere de succesiune dupa B.
Va rog explicati-mi ce sa fac ( sunt unul dintre nepoti). Multumesc.

Posibil si asta. Mergeti la un notar si sesizati problema. Daca bunul a fost vandut ulterior,in acest caz este vina notarului (cel care - probabil - a efectuat deschiderea succesiunii fara a verifica in prealabil toate datele problemei) si el va fi cel care va va despagubi (valoarea care vi s-ar fi cuvenit in urma mostenirii legale).