Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... modificare legea 10/2001
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

modificare legea 10/2001

Are cineva cunostinta despre stadiul legii de modificare a legii 10/2001?
Multumesc
Prin Decizia nr.1.055 din 9 octombrie 2008 , publicata in M.Of. nr.737/30.oct.2008, Curtea Constitutionala a admis exceptia de neconstitutionalitate a art.47 din lege.
Scuze, dar cam ce ar mai urma acum???
Ar trebui sa se modifice art.47 din Legea nr.10/2001in sensul punerii lui in concordanta cu Constitutia Romaniei.
Daca art. 47 nu este modificat, atunci inceteaza a mai produce efecte juridice dupa 45 de zile de la publicarea deciziei Curtii Constitutionale in Monitorul Oficial, conform art. 147, alin. (1) din Constitutia Romania. Pe durata termenului de 45 de zile, dispozitiile constatate ca fiind neconstitutionale sunt suspendate de drept.
Inteleg ca modificarile la lege au fost admise cu exceptia art. 47, care va trebui modificat si retrimis spre promulgare in 45 zile?