Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general OBIECTE DE INVENTAR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

OBIECTE DE INVENTAR

Buna ziua !

Obiectele de inventar introduse intr-o firma se amortizeaza contabil in aceeasi luna .
Cum se face daca se doreste iesirea lor fizica din evidenta firmei :
1. cu factura de iesire de 1 leu + TVA ?
sau
2. pe baza de proces verbal de casare ?
La inventariere se constata de comisie ca se caseaza si se face un PV de casare.
daca se mai poate valorifica ceva din dezmembrari se fac venituri la societate ,daca nu se caseaza fizic(nu se mai folosec,sunt deteriorate)