avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general OBIECTE DE INVENTAR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

OBIECTE DE INVENTAR

Buna ziua !

Obiectele de inventar introduse intr-o firma se amortizeaza contabil in aceeasi luna .
Cum se face daca se doreste iesirea lor fizica din evidenta firmei :
1. cu factura de iesire de 1 leu + TVA ?
sau
2. pe baza de proces verbal de casare ?
Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 17:03, 23 Martie 2012
La inventariere se constata de comisie ca se caseaza si se face un PV de casare.
daca se mai poate valorifica ceva din dezmembrari se fac venituri la societate ,daca nu se caseaza fizic(nu se mai folosec,sunt deteriorate)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inventarierea la institutiile publice multescu99 multescu99 Va rog sa-mi spuneti daca o persoana care face control financiar preventiv propriu la o institutie publica, are dreptul legal de a fi membru in comisia de ... (vezi toată discuția)
Legislatia aplicabila in cazul casarii bunurilor dorel13 dorel13 am intrebat si in alta parte despre acest subiect dar nu mi s-a raspuns, asa ca va rog sa-mi spuneti dvs.care-i legea in care-mi spune cum trebuie sa se caseze ... (vezi toată discuția)
Procedura casare mijloace fixe si obiecte de inventar noiembriesm noiembriesm Buna ziua, Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat pentru casarea unor mijloace fixe si obiecte de inventar. In mod normal se ... (vezi toată discuția)