avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Cum pot deveni consilier juridic?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Cum pot deveni consilier juridic?

Sunt studenta a Facultatii de Drept din Sibiu si mai am putin si termin facultatea.In prima faza m-am gandit sa ma indrept spre functia de consilier juridic, iar pe aceasta cale,as dori sa va intreb ce implica mai exact aceasta functie(adica care sunt pasii spre a putea intra intr-o astfel de functie)? Va multumesc frumos!
Dupa absolvirea cursurilor Facultatii de Drept , sustinerea examenului de Licenta si,implicit,obtinerea Licentei (a dovezii acesteia ,valabila 12 luni),intrarea in profesia de consilier juridic se face,de fapt(si...conform Legii 514/2003) prin cererea inaintata Colegiului Consilierilor Juridici arondat(teritorial) locatiei domiciliului solicitantului(solicitantei) si abea dupa aceea se poate dobandi functia,in mediul privat sau in mediul bugetar,de consilier juridic.
Cititi Legea nr.514/2003...,,da capo al fine''...si va veti lamuri ,,pe de-a-ntregul'' cum devine cazul cu profesia de consilier juridic.
Lucian Avram,
Consilier Juridic (S)
Cateva persoane care au luat parte la aceasta discutie au foarte mare dreptate....sunt absolventa a Facultatii de Stiinte Juridice de aproape un an si inca nu am reusit sa imi gasesc un loc de munca, interviuri peste interviuri, dar nu e atat de usor pe cat visai in facultate, totul e politizat, un cerc vicios si foarte stramt in care pe zi ce trece imi pierd speranta ca imi voi mai gasi si eu locul..Tocmai de aceea o sfatuiesc pe Roxana sa mearga din aproape in aproape si sa nu gandeasca mult prea departe...mai intai ar trebui sa iti vezi de licenta si abia apoi sa faci planuri de viitor...vei vedea cat de ""usor"" se gaseste un loc de munca, si mai ales in juridic. Abia dupa ce iti vei fi gasit cred ca ar trebui sa te gandesti la chestii complementare precum ceea ce ai enuntat tu aici, referitor la Colegiu...
Va multumesc mult pentru informatiile oferite!O sa tin cont de ele.
Nimeni nu a spus ca este usor sa iti gasesti un job. In situatia economica actuala si in situatia in care exista o cantitate enorma de absolventi de drept, e foarte greu pentru un absolvent. Ganditi-va ca, in Sibiu, anual, ies din facultati cca 330 absolventi (prezumand grupe de 100 persoane doar la Simion Barnutiu, RoGer si Alma Mater, fara altele, pe care nu le stiu...30 de la ID Simion Barnutiu). Unde sa existe atata piata de munca? E adevarat ca undeva la 70%-75% sunt slab pregatiti, insa angajatorul nu stie asta la interviu.
Sa stiti ca e la fel de dur in orice profesie. Stiu ca probabil ganditi ca eu sunt avocat, imi e usor sa vorbesc. Dar va spun din experienta personala fiindca am trecut prin toate. Nu mi-am gasit job juridic dupa facultate, am muncit in administratie publica, in vanzari, apoi am gasit un job de consilier juridic, ulterior am sustinut admiterea in avocatura. Se poate, insa uneori esti silit sa urmezi drumul cu viraje pentru a ajunge la destinatie. Dar trebuie sa vrei. Sa iti stabilesti clar destinatia, sa o doresti. Aveti incredere in voi si veti ajunge acolo unde trebuie sa ajungeti. Indiferent pe unde va poarta viata, veti vedea ca va fi bine pentru voi. In ultima vreme am convingerea ca viata (sau Dumnezeu, spuneti-i cum vreti) m-a dus din loc in loc pentru a putea avea experiente care sa ma faca sa vad avocatura cu alti ochi. Si sa o abordez altfel.
Asa ca...luptati. Nu va fi usor, dar cu perseverenta, va fi bine. Si, daca aveti nevoie de ceva vreodata, nu ezitati sa ma contactati. Voi fi bucuros sa pot ajuta. Pentru ca si eu am primit ajutor enorm cand am avut nevoie si e corect sa ajut si eu. Asa functioneaza universul.
Am inteles ca salariul unui consilier juridic este de 1200 de lei. Stiti cumva cat sunt darile la stat? Multumesc.

Alte discuții în legătură

Admitere in avocatura horeabortan horeabortan Stimati colegi, Va supun atentiei o speta si va rog sa imi mentionati opinia voastra. Sunt absolvent al Facultatii de Drept Simion Barnutiu Sibiu, ... (vezi toată discuția)
Consilier cu 5 ani vechime , exam de primire sau definitivat? OANA GORAN OANA GORAN :-/ daca sunt cons.j. am peste 5 ani vechime, anul acesta dau exam in toamna pt primire in barou ?? sau dau direct definitivatul si scap de stagiatura??? (vezi toată discuția)
Intrebari pentru avocati? Silviu79 Silviu79 Buna ziua simati avocati ! Sper ca nu deranjez pe nimeni, dar as dori sa stiu si, in afara de ce prevede legea 51, cum se procedeaza pentru a ajunge avocat ? ... (vezi toată discuția)