Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intrevedere minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intrevedere minori

Buna ziua,
Am doi copii, de 11 si 8 ani,din prima casatorie care mi-au fost incredintati conf HJ.Conform unei alte H.J. fostul sot are dreptul sa-si vada copiii in cadrul unei luni de doua ori sambata si duminica intre orele 8-22 si doua saptamani din vacanta de vara. In vara acestui an fostul sot a tinut copiii trei saptamani, fara a avea acordul meu pentru cea de a treia saptamana, incalcand astfel H.J. Nu au fost vizitati la sfarsitul saptamanii niciodata si datorita distantei- aprox.700km.
Copiii nu se simt bine cu tatal lor si nu doresc sa mai mearga la el. Ce as putea sa fac in acest sens?
Sotul dvs a savarsit infractiunea de nerespectare a hotararilor judecatoresti.
In respectiva hotarare judecatoreasca este prevazut un program de vizita si modul de desfasurare a acestuia .
In lipsa unei respectari a programului de vizita, dvs , in calitate de mama , puteti depune o plangere la politie , avand ca obiect savarsirea acestei infractiuni.
Trebuia sa respecte programul de vizita . Facand aceasta dovada, mai ales ca si copii nu vor sa mai mearga la el puteti refuza dreptul acestuia la vizita si in acest sens va adresati autoritatii pentru protectia copilului sa constate acest lucru . Ulterior va puteti apara de orice plangere in baza celor constatate de autoritatea pentru protectia copilului si chiar ati putea folosi aceste argumente in limitarea dreptului de vizita.
Am depus o plangere la politia din orasul in care locuieste fostul sot si am primit un raspuns scris prin care sunt sfatuita sa ma inteleg cu fostul sot pe cale amiabila...????-probabil pentru ca fostul sot este ofiter la politie??
Care este termenul de depunere al plangerii- in cazul in care as mai depune inca una.
Multumesc!
Lasati plangerea, ca mare bataie de cap e! Va cheama si pe dv., acolo sa faceti declaratii, asta vreti, sa fiti pe drumuri? Ar trebui sa-i intrebe si pe diversi martori...
Dv. puteati sa mergeti cand a expirat termenul sa va luati copiii...

Acum, copiii pot refuza, ei insisi, sa mearga la tata. Dv. nu o puteti face, caci v-ati opune unei hotarari.
NU vad cum Protectia copilului poate constata ca un parinte a incalcat o hotarare judecatoreasca... :slap:
Oricum, modaliutati averti, nu sunt chiar convinsa ca le faceti cel mai mare bine... poate din contra. Ceea ce vor copiii la aceste varste nu e musai in favoarea lor asa incat, faptul ca ei nu vor, desi important, nu e esential.
Eu i-as convinge ca e bine, i-as lasa si o luna vara...
La urma urmei, ei sunt influientati de modul cum ganditi dv. si daca ei vad ca dv. nu sunteti de acord, nu vor fi nici ei, indiferent de convingerea lor interne. Si viceversa.

Acum va razboiti cu cereri penale impotriva unui tata care nu a facut decat sa-si iubeasca micutii... incercand sa compenseze faptul ca o instanta a dat o hotarare judecatoreasca proasta!!!
Cel mai bun sfat e cel al politiei, indiferent de profesia sau calificarea tatalui sau a dv.!!
E numai o parere... nu aruncati cu pietre in ea.
areting a scris:

Buna ziua,
Am doi copii, de 11 si 8 ani,din prima casatorie care mi-au fost incredintati conf HJ.Conform unei alte H.J. fostul sot are dreptul sa-si vada copiii in cadrul unei luni de doua ori sambata si duminica intre orele 8-22 si doua saptamani din vacanta de vara. In vara acestui an fostul sot a tinut copiii trei saptamani, fara a avea acordul meu pentru cea de a treia saptamana, incalcand astfel H.J. Nu au fost vizitati la sfarsitul saptamanii niciodata si datorita distantei- aprox.700km.
Copiii nu se simt bine cu tatal lor si nu doresc sa mai mearga la el. Ce as putea sa fac in acest sens?

Aveti dreptul sa cereti un alt program de vizitare.
Va trebui sa dovediti insa ca minorii nu vor la tata.

Eu recomand expertize sau evaluari psihologice in astfel de cazuri.
Instantele au insa alta parere...( cred eu)

Nu vad sensul sa va complicati cu plangeti penale care oricum nu va vor fi de ajutor in ceea ce vreti.

avocat Claudiu Lascoschi