Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta standard de pensionare in cazul barbatilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta standard de pensionare in cazul barbatilor

Eu vreau sa intreb daca pensionarea la 65 de ani la barbati nu e undeva cu cativa ani mai incolo, in crestere progresiva ca si in cazul femeilor ? Nu se poate iesi la pensie la 63 de ani?Pe de alta parte, cineva mi-a spus ca se poate iesi la pensie , la cerere, cu trei mai repede fara a se primi penalizare la pnsie. Asa o fi? Astept precizari si va multumesc.
În cazul bărbatilor varsta de pensionare este de 65 ani dar se aplica pentru cei nascuti dupa 1950. Va puteti pensiona anticipat daca indepliniti conditiile de vecine si varsta.

Spre exemplu un barbat nascut in octombrie 1947 se va putea pensiona anticipat fara penalizare incepand cu varsta de 59 ani si 3 luni daca are un stagiu de cotizare de 41 ani si 6 luni sau se poate pensiona la limita de varsta incepand cu ianuarie 2012 la 64 ani si 3 luni daca are stagiu minim de 14 ani si 6 luni

Puteti vedea varstele de pensionare pentru cei nascuti inainte de 1950 aici (pg. 43): [ link extern ]
Multumesc frumos! Sotul meu e nascut in 1952, septembrie.:hm:
Pensie anticipata fara penalizare la 60 de ani,daca indeplineste conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat.