Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... lege pentru refugiatii de razboi
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

lege pentru refugiatii de razboi

Buna ziua! Rog sa-mi spuna cineva ce lege exista pentru refugiatii de razboi din perioada 1940-1947 si de unde si cum se pot obtine actele pentru indemnizatie.

Nu am precizat ca e vorba de refugiatii( evacuati ) din timpul razboiului in judetele Mehedinti si Hunedoara. Refugiqatii sunt tot romani din judetul Iasi.
Multumesc pentru intelegere!

Ares-3, moderator
Vedeti Legea 290 din 2003 privind acordarea de despăgubiri sau compensaţii cetăţenilor români pentru bunurile proprietate a acestora, sechestrate, reţinute sau rămase în Basarabia, Bucovina de Nord şi Ţinutul Herţa, ca urmare a stării de război şi a aplicării Tratatului de Pace între România şi Puterile Aliate şi Asociate, semnat la Paris la 10 februarie 1947, publicată în Monitorul Oficial nr. 505 din 14.7.2003.

Legea nr. 290/2003 prevede 2 termene distincte, pentru depunerea cererilor, si pentru depunerea actelor doveditoare:
- Conform art. 5 alin. (1) din Legea nr. 290/2003, termenul limita de depunere a cererilor a fost 14.05.2004. Prin Legea nr. 171/2006, privind modificarea si completarea Legii nr. 290/2003, s-a instituit un nou termen de depunere a cererilor, pana la data de 1.05.2007. De asemenea, la art. 5 din Legea nr. 290/2003 a fost introdus un alineat nou, conform caruia cererile de despagubiri respinse prin hotarari ale comisiilor judetene si ale comisiei municipiului Bucuresti, pentru motivul nedepunerii in termenul prevazut de lege, sunt considerate cereri noi.

- Prin prevederile art. 7 din Legea nr. 290/2003, pentru depunerea actelor doveditoare s-a instituit un termen mai lung, separat de cel al depunerii cererilor, tocmai pentru a se acoperi situatiile exceptionale, respectiv imposibilitatea temporara de procurare a actelor doveditoare. Prin OUG nr. 87/2004, acest termen a fost prorogat pâna la data de 14.05.2005, iar prin Legea nr. 171/2006, privind modificarea si completarea Legii nr. 290/2003, noul termen limita de depunere a actelor doveditoare a fost 1.08.2007.