Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incadrare functionar public de pe studii medii pe ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incadrare functionar public de pe studii medii pe studii superioare

Daca un functionar public din admnistratia locala incadrat referent grad profesional asistent absolva studii superioare, cum va avea incadrarea: Inspector debutant sau asistent ?
ANEXA I -Legea 284/2010
FAMILIA OCUPAŢIONALÃ DE FUNCŢII BUGETARE "ADMINISTRAŢIE"
CAPITOLUL I

B. Reglementări specifice funcţionarilor publici
ART. 5
(1) Funcţionarii publici care absolvă studii universitare de licenţă în domeniul de activitate al autorităţii sau instituţiei publice, încadraţi pe funcţii publice cu nivel de studii inferior, se numesc, în condiţiile legii, într-o funcţie publică de execuţie cu gradul profesional de asistent din clasa corespunzătoare studiilor absolvite.
(2) În situaţia în care salariul de bază stabilit în condiţiile alin. (1) este mai mic decât cel avut anterior promovării, funcţionarul public îşi menţine salariul de bază avut anterior promovării în clasă

In cf. cu prevederile mai sus mentionate,veti fi incadrat cu gradul profesional de inspector asistent.
ContSters136493, utilizator
In aceasta situatie trebuie sa mai sustina examen de promovare sau primarul ii da decizia de promovare?

elenaalbean, utilizator
Art. 68 din Legea 188/1999:

(1) In urma dobandirii unei diplome de studii de nivel superior in specialitatea in care isi desfasoara activitatea, functionarii publici de executie au dreptul de a participa la examenul organizat pentru ocuparea unei functii publice intr-o clasa superioara celei in care sunt incadrati, in conditiile legii.
(2) Promovarea in conditiile alin. (1) se face prin transformarea postului ocupat de functionarul public ca urmare a promovarii examenului.