Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Castig in instanta contra actelor procurorului. Fara ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Castig in instanta contra actelor procurorului. Fara cheltuieli judiciare (?!)

Num?r unic dosar: ...............................
Înregistrat în data de: 16.12.2011
Obiect dosar: plângere împotriva rezoluţiilor sau ordonanţelor procurorului de netrimitere în judecată (art.278 ind.1 C.p.p.)
Materia juridic?: Penal
Stadiu procesual: Fond
Părţi: ...........................................
CÃI DE ATAC:
Tip acţiune Data declarare Cine declara
Pagina 1

TERMENE DE JUDECAT?:
Data Detalii
27/01/2012 Amână pronunţarea
Solutie: Având nevoie de timp pentru delibera, în baza art. 306 Cod procedură penală şi pentru a da posibilitatea părţilor să depună concluzii scrise, în baza art. 342 Cod procedură penală
03/02/2012 Soluţionare
Solutie: În baza art. 278/1 alin. 8 lit. b) Cod procedură penală admite plângerea formulată de petentul O.M. Desfiinţează rezoluţia de neîncepere a urmăririi penale, emisă la data de 19.10.2011, în dos. nr. 1732/P/2010 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea, precum şi rezoluţia procurorului ierarhic superior, din data de 24.11.2011, emisă în dosar nr.1615/II.2/2011. Trimite cauza procurorului de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea în vederea începerii urmăririi penale faţă de SC ................SRL sub aspectul infracţiunii de fals în înscrisuri sub semnătură privată, prev. şi ped. de art. 290 Cod penal . În baza art. 192 al. 3 Cod procedură penală cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Respinge cererea petentului privind acordarea cheltuielilor judiciare, reprezentând onorariu de avocat. Definitivă.
Gabriela Mihai, Avocat
regimul cheltuielilor de judecata in dreptul penal nue ste la fel ca cel in civil. solutia instantei este corecta.
Mereu nu se platesc cheltuielile cu onorariul pt. art 278?
dvs prin art 278 ati facut o petitie catre curte, nu a pierdut nimeni ca sa plateasca cheltuieli, cine sa plateasca procurorul?

mi se pare ciudat ca va asteaptati sa primiti cheltuieli de judecata.
Partea adversa?
Poi daca eu pierdeam plateam partii adverse avocatul?
Partea adversa e procurorul, mai bine zis rezolutia lui, nu e treaba celui impotriva caruia ati facut plangerea penala faptul ca a primit NUP, nu i se poate imputa faptul ca a primit NUP.

Si dvs ati fi platit pt ca v-ar respins plangerea si vi se poate amputa faptul ca dvs ati deschis procesul ca sa il purtati pe intimat prin tribunale si sa irositi timpul statului pe cand intimatul nu are nici o raspundere pt faptul ca a primit NUP.

Nu stiu daca am fost clar.
spike00spiegel, utilizator