Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratia 112 pt.punct de lucru cu cod fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratia 112 pt.punct de lucru cu cod fiscal

Buna dimineata.Am si eu urmatoarea situatie:
incepand cu data de 08.02.2012 am 5 salariati la punctul de lucru.In data de 05.03.2012 am depus la AFP de unde apartie punctul de lucru declaratia 060 pt.obtinere punct de lucru cu cod fiscal.In data de 08.03.2012 mi s-a eliberat acesta.Pe el scrie data atribuire :08.03.2012, data eliberare 08.03.2012.
Am completat declaratia 112 pentru luna februarie astfel: la pozitia F1 - impozit salarii de la sediul social si la poz.F2- impozit salarii de la punctul de lucru.
DUPA CE AM TRANSMIS DECLARATIA 112 , IN RECIPISA APAR URMATOARELE: atentionare - CIF-ul de la sediul secundar nu apartine sediului principal din declaratie.
CE FAC IN ACEST CAZ? UNDE ESTE PROBLEMA.?
Buna dimineata,

Pentru luna februarie nu trebuia sa treceti CIF-ul punctului de lucru in D112. Acesta v-a fost atribuit incepand cu luna martie.
chiar daca eu am 5 salariati incepand cu 08.02.2012? adica nu in declaratia lunii februarie trebuie trecut acest CIF sau incepand cu luna martie? nu vreau sa platesc amenda, va rog!
Din moment ce aveti CIF incepand cu 08.03.2012 este clar ca nu puteti inregistra luna februarie cu CIF pct de lucru. Uitati-va bine pe formularul 060 sa vedeti ce data ati trecut acolo. Solicitarea CIF se face atunci cand exista al 5-lea contract de munca pe pct de lucru. Daca ati trecut luna februarie pe 060, dar CIF-ul il aveti incepand cu luna martie mergeti urgent la AFP si sa va descurce ei ptr greseala provocata de ei.
Va rog sa imi spuneti cum completez un ordin de plata cu impozitul de salarii la punctul de lucru?...la platitor trec datele punctului de lucru ci CUI-ul aferent??