Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Loc de munca
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Loc de munca

Buna ziua,

Acum 2 saptamani m-am anajat dupa 5 zile de munca am fost internata in spital am primit adeverinta de salariat pentru a nu plati spitalizarea. Acum nu mai vreau sa ma duc la munca acolo, mi-am gasit altceva mai bun si vreau sa imi dau demisia, daca nu am nici 1 luna de cand sunt angajata crede-ti ca va trebui sa platesc spitalizarea daca imi dau demisia? Astept raspunsul dumneavoastra. Va multumesc!
Nu trebuie sa platiti spitalizarea daca incetati raportul de munca ... daca sunteti inca in perioada de proba, atunci notificati angajatorului incetarea raportului de munca , in baza art.31 alin.3 C.mun.

Art.31 (3) C.mun.: Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.