Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa cu etaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa cu etaj

buna ziua,
mi-am cumparat un teren si vreau sa-mi construiesc pe el o casa cu un etaj. vecinii ma ameninta cu proces, pe motiv ca ei au case cu un singur nivel, si le iau lumina. mentionez ca proiectul meu prevede sa las distanta regulamentara de la gard pana la fundatie, doar ca ei nu sunt de acord cu etajul. ce drepturi am?
va multumesc foarte mult
Trebuie sa mergeti la primarie si sa solicitati un certificat de urbanism. Acolo spune ce aveti voie sa construiti si in ce dimenisiuni. În general, nu aveti voie sa depasiti inaltimea cladirilor din zona.