Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stingere factura avans
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stingere factura avans

Buna ziua ,

Am facut o factura in care am scris avans transport in urma careia am primit o suma de bani in avans , urmand sa efectuez transportul cand cealalta societate avea nevoie , iar acum am efectuat o parte din transport acopera jumatate din suma incasata si as dori sa fac o factura ca sa sting o parte din suma incasata in avans . Cum trebuie facuta factura ? Ce trebuie scris in rubrici ?
se face factura ptr.transportul efectuat efectiv:
-cv.. transpotr........1000 lei( exeplu-)
-storno avans.......-1000 lei
total de plata .......- 0 lei cu sau fara tva in functie de societate(platitoare sau nu)

si factura storno avans ptr diferenta( bineinteles cu minus )