Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Emitere si inregistrare facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Emitere si inregistrare facturi

Colaboram cu o firma din strainatate care plateste serviciile prestate in Euro cu OP in contul Cabinetului, deschis in euro. In ce moneda emit factura si cum o inregistrez in registru de incasari si plati?
Multumesc anticipat.
De regula se emit 2 tipuri de facturi astfel:
-o factura externa in valuta – aceeasi pe care societatea comerciala o trimite clientului si in baza careia primeste plata;
-o factura interna in lei – continand, la valoare, suma in valuta facturata in factura
externa inmultita cu cursul valutar al zilei facturarii. La rubrica T.V.A. din aceasta factura va aparea „0”, fiind vorba de un export incasat intr-un cont bancar in Romania.

In registrul de incasari si plati operati cv. facturii interne dar pentru justificare veti atasa ambele documente.
Buna ziua,

1. pote o firma din Romania sa emita factura il euro pentru o un club sportiv din Romania?

2.cum inregistrez o o factura primita de avans prestari servicii!

Multumesc
1. Exista unele exceptii emise printr-o hotarare de catre BNR dar sigur nu va veti incadra.

2. In mod corect: 471,4426 = 409

Eu in practica, pentru a nu mai lucra cu o mie de conturi si de a putea vedea situtatia instantaneu intr-o singura fisa operam direct pe 401, unde doar la data bilantului corectam soldurile cu repunerea lor prin stornare in exercitiul urmator. Marcarea o faceam obligatoriu avans cu storno avans si factura finala cu incasarile. Asta depinde si de softul ce-l folositi...
ma puteti ajuta si cu inregistrarea contablia pentru inregistrarea facturii de stornare a avansului?

Multumesc
inreg de stornare se face in rosu, adica acea inreg facuta in negru,o faceti cu sumele in minus
sau n-am inteles la ce va referiti ?