avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1111 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Emitere si inregistrare facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Emitere si inregistrare facturi

Colaboram cu o firma din strainatate care plateste serviciile prestate in Euro cu OP in contul Cabinetului, deschis in euro. In ce moneda emit factura si cum o inregistrez in registru de incasari si plati?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: A n d y , utilizator 09:43, 13 Ianuarie 2010
De regula se emit 2 tipuri de facturi astfel:
-o factura externa in valuta – aceeasi pe care societatea comerciala o trimite clientului si in baza careia primeste plata;
-o factura interna in lei – continand, la valoare, suma in valuta facturata in factura
externa inmultita cu cursul valutar al zilei facturarii. La rubrica T.V.A. din aceasta factura va aparea „0”, fiind vorba de un export incasat intr-un cont bancar in Romania.

In registrul de incasari si plati operati cv. facturii interne dar pentru justificare veti atasa ambele documente.
Buna ziua,

1. pote o firma din Romania sa emita factura il euro pentru o un club sportiv din Romania?

2.cum inregistrez o o factura primita de avans prestari servicii!

Multumesc
1. Exista unele exceptii emise printr-o hotarare de catre BNR dar sigur nu va veti incadra.

2. In mod corect: 471,4426 = 409

Eu in practica, pentru a nu mai lucra cu o mie de conturi si de a putea vedea situtatia instantaneu intr-o singura fisa operam direct pe 401, unde doar la data bilantului corectam soldurile cu repunerea lor prin stornare in exercitiul urmator. Marcarea o faceam obligatoriu avans cu storno avans si factura finala cu incasarile. Asta depinde si de softul ce-l folositi...
ma puteti ajuta si cu inregistrarea contablia pentru inregistrarea facturii de stornare a avansului?

Multumesc
inreg de stornare se face in rosu, adica acea inreg facuta in negru,o faceti cu sumele in minus
sau n-am inteles la ce va referiti ?

Alte discuții în legătură

Inregistrare contabila Serbanstefan21 Serbanstefan21 Buna ziua, Am rugamintea sa ma ajutati in urmat problema : Am facut urmatoarea inregistrare: Pe prima factura scrie avans otel betonat 3000 kg si eu ... (vezi toată discuția)
Diferente curs valutar sconosciuta sconosciuta O societate a facut o plata externa in avans, in valoare de 6.352 de USD, dupa 6 zile s-a emis si factura de catre fz extern, doar ca valoarea facturii este de ... (vezi toată discuția)
Inregistrare factura externa barbutadddddddddddddd barbutadddddddddddddd As dori ajutor legat de modul de inregistrare a facturilor externe platite in cash : 1-inregistrarea fact.externe ,se efectueaza pe ac.situatie ca si a fact ... (vezi toată discuția)