avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diferente curs valutar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diferente curs valutar

O societate a facut o plata externa in avans, in valoare de 6.352 de USD, dupa 6 zile s-a emis si factura de catre fz extern, doar ca valoarea facturii este de 6.211,60 de USD. Am inreg in contab avansul pe 409, in momentul primirii facturii am facut si regularizarea 401 cu 409, dar ce se intampla cu diferenta dintre avansul platit si val facturii? Ma gandeam sa o inreg pe 665-dif de curs valutar, sau sa las un sold in 409?

Poate ma lamureste si pe mine cineva.
Cel mai recent răspuns: Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil 10:43, 6 Mai 2010
pe 665 diferente negative de curs valutar

deci:
% =409
401
665
Ultima modificare: Marți, 4 Mai 2010
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
Multumesc pentru raspuns,cineva mi-a recomandat sa las 409 cu sold.
@angimm nu a citit cu atentie intrebarea. Nu este vorba de o diferenta de curs valutar, ci de o plata efectuata in plus care se va corecta prin emiterea unei facturi. Lasati soldul asa.
pentru contabil20: .......cred ca dvstra nu ati citit cu atentie.
sconosciuta a scris:

O societate a facut o plata externa in avans, in valoare de 6.352 de USD, dupa 6 zile s-a emis si factura de catre fz extern,....


1.de aici se deduce clar ca aceasta era factura care ar fi trebuit emisa odata cu plata avansului.
2.in speta,autorul nu pomeneste ca ar mai urma alta factura.

:D


Ultima modificare: Marți, 4 Mai 2010
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
sconosciuta a scris:

O societate a facut o plata externa in avans, in valoare de 6.352 de USD, dupa 6 zile s-a emis si factura de catre fz extern, doar ca valoarea facturii este de 6.211,60 de USD.



1. Inregistrare avans

409 = 5124 6352 USD

2. Inregistrare factura

401 = 409 6211,60 USD

Contul 409 ramane cu sold. Ori ii dati banii inapoi furnizorului extern, ori regularizati la urmatoarea tranzactie pe care o veti avea cu acest furnizor.
Ultima modificare: Marți, 4 Mai 2010
Ana Muntianu, Consultant fiscal

Alte discuții în legătură

Aci-in saga andr77 andr77 Buna ziua, Este prima luna in care am o factura AIC si trebuie sa o introduc in SAGA. Daca ati putea sa ma ajutati,va sunt recunoscatoare. La ... (vezi toată discuția)
Inregistrare facturi externe barbutadddddddddddddd barbutadddddddddddddd Am urmatoarea problema :desfasor activitate de prestari servicii in Romania,dar si cu furnizori externi. Intrebarea mea este cum inregistrez aceste facturi ... (vezi toată discuția)
Inregistrare factura de avans mirelaisofia mirelaisofia Cum sa inregistrez o factura de avans (servicii)pana la sosirea facturii definitive? Va multumesc (vezi toată discuția)