Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diferente curs valutar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diferente curs valutar

O societate a facut o plata externa in avans, in valoare de 6.352 de USD, dupa 6 zile s-a emis si factura de catre fz extern, doar ca valoarea facturii este de 6.211,60 de USD. Am inreg in contab avansul pe 409, in momentul primirii facturii am facut si regularizarea 401 cu 409, dar ce se intampla cu diferenta dintre avansul platit si val facturii? Ma gandeam sa o inreg pe 665-dif de curs valutar, sau sa las un sold in 409?

Poate ma lamureste si pe mine cineva.
Diferențele de curs valutar, favorabile sau nefavorabilese stabilesc ca diferenta intre valoarea de inregistrare a creantelor sau datoriilor la cursul de schimb al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României de la data înregistrării creanțelor sau datoriilor în valută, sau cursul la care acestea sunt înregistrate în contabilitate si valoarea creantelor sau datoriilor in valuta la cursul din data achitarii lor.

Ce diferenta de curs valutar (665) se poate inregistra intre un avans in USD si o factura in USD?!?
S-au platit mai multi USD decat trebuia si acest lucru se poate regla printr-o factura ulterioara. (Nu s-au platit mai multi RON pt ca a crescut cursul). Sper ca m-am facut inteles de data aceasta.
contabil20, utilizator
Daca este achizitie intracomunitara:
409 = 5124 6532 usd x curs la data platii avansului.
4426 = 4427 (6532 usd x curs la data platii avansului)*19%
se declara in 390

371 = 401 6211,6 usd la curs din data fact
401 = 409 6211,6 usd la curs din data fact
atente! exista diferenta de curs intre data platii avansului si data primirii facturii.
daca este diferenta favorabila (curs data fact>curs plata avans)
401 = 765 6211,6*(curs data fact - curs plata avans)
daca este diferenta nefav (curs data fact< curs plata avans)
665 = 401 6211,6*(curs plata avans - curs data fact)
contabil20, utilizator
contabil20 a scris:

atente! exista diferenta de curs intre data platii avansului si data primirii facturii.
daca este diferenta favorabila
(curs data fact>curs plata avans)
401 = 765 6211,6*(curs data fact - curs plata avans)
daca este diferenta nefav (curs data fact< curs plata avans)
665 = 401 6211,6*(curs plata avans - curs data fact)

=D>despre asta este vorba !
Calculezi diferenta de curs valutar ,diferenta pe care o inregistrezi pe 665 (in cazul acestei spetze) ,iar restul sumei pana la concurenta diferentei va ramane in 409.
Mia culpa e ca nu am stat sa calculez efectiv diferenta de curs valutae.

Cum mai multe "capete"gandesc mai bine, discutia a devenit constructiva,facand echipa buna,multumesc stimati colegi.

Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil