Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Filiala,sucursala sau reprezentanta unui IFN din UE
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Filiala,sucursala sau reprezentanta unui IFN din UE

Buna seara,
am o situatie cu un IFN din UE care doreste sa intre pe piata romaneasca in ceea ce priveste vanzarea cardurilor cadou.
Intrebare: daca IFN-ul isi deschide in Romania filiala,sucursala sau reprezentanta aceasta trebuiesc sa fie ,ca si societatea-mama, de tip IFN sau poate sa fie si SRL.
IFN-urile sunt reglementate de Legea nr. 93/2009 privind institutiile financiare nebancare si au obligatia de a se constitui ca forma juridica in societati comerciale pe actiuni. In acest context IFN reprezinta modalitatea prin care unele isi entitati desfasoara anumite activitati de creditare si nu forma juridica a acestora.