Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Mama mea si sora ei trebuie sa faca succesiunea unui apartament ramas din partea parintilor. Sora ei doreste vanzarea apartamentului sau o suma de bani. Mama nu doreste vanzarea apartamentului, insa nici nu are sa-i dea banii surorii sale, daca nu se vinde apart. poate fi constransa legal in vinderea apartamentului sau despagubirii surorii financiar?
Matusa dv. poate solicita oricand iesirea din indiviziune, dosar ce se poate finaliza fie prin atribuirea apartamentului si impartirea pretului, fie atribuirea catre o parte cu obligarea acesteia la plata sultei catre cealalta parte.
Intai se face succesiunea, la finalul careia mama si matusa Dvs. vor deveni proprietari ai imobilului. Daca matusa nu doreste sa ramana in indiviziune, atunci va trebui sa ceara in instanta iesirea din indiviziune, iar aceasta va hotari cui va ramane imobilul, cu obligatia platii unei sulte catre cealalta persoana.
Mama Dvs. poate solicita sa ramana proprietara a imobilului, dar va trebui sa achite sulta matusii.
multumesc pentru raspunsuri