Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune imobil,poate sa vanda o persoana?ceilalti ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune imobil,poate sa vanda o persoana?ceilalti nu vor.

Buna ziua.
O sa prezint povestea mai in detaliu ca sa pot fi ajutat cu niste raspunsuri.
In urma decesului tatalui acum cativa ani, s-a facut succesiune pe apartament. Mama a luat o parte mai mare, restul revenind copiilor (2 copii), totul legal corect.
Mama plecata din tara de cativa ani (la munca), cei doi copii (majori) locuiesc in apartament, unul dintre ei este casatorit(a) si bineinteles si sotul sta tot in acest apartament.
1.Daca copilul casatorit doreste sa-si ceara partea din casa, cum o poate obtine?(are nevoie de bani)
Mama si cel de al doilea copil nu doresc sa vanda.Se poate scoate casa la vanzare printr-o hotarare judecatoreasca, sau printr-o deschidere de succesiune? exista vreo posibilitate de fortare a celorlalti doi?
2.Poate mama sa faca acelasi lucru in viitor daca in acest caz copiii nu vor? (mama detine o parte mai mare din casa in urma succesiunii)
3.Daca eu ma mut de acasa (in alt oras, doar pe un termen de 1-2 ani), sora ramasa in apartament impreuna cu sotul , poate sa-si ceara partea, sa forteze vanzarea pe motiv ca doar ea sta in apartament si plateste utilitatile?
Precizez ca eu nu doresc sa vand acest apartament chiar daca doreste ori mama, ori sora, ori amandoua, nici nu doresc sa locuiesc in el pe viitor, nici nu am nevoie de bani.Doresc sa ramana apartamentul parintesc, motive personale.
Multumesc pentru viitoarele raspunsuri.
O zi buna.
nu poate fi scos bunul la vanzare ptr ca este indivizibil. este necesar acordul tuturor. sau iesirea din indiviziune actiune in instanta de judecata.
Daca vreunul dintre ei va cere iesirea din indiviziune, nu puteti sa va impotriviti.
Doar ca nu se vinde apartamentul, la iesirea din indiviziune un mostenitor ramane cu imobilul (de ex. cel care are cota majoritara ) si le plateste celorlalti sulte ( reprezentand contravaloarea cotelor lor).

criss_ty a scris:

Buna ziua.
O sa prezint povestea mai in detaliu ca sa pot fi ajutat cu niste raspunsuri.
In urma decesului tatalui acum cativa ani, s-a facut succesiune pe apartament. Mama a luat o parte mai mare, restul revenind copiilor (2 copii), totul legal corect.
Mama plecata din tara de cativa ani (la munca), cei doi copii (majori) locuiesc in apartament, unul dintre ei este casatorit(a) si bineinteles si sotul sta tot in acest apartament.
1.Daca copilul casatorit doreste sa-si ceara partea din casa, cum o poate obtine?(are nevoie de bani)
Mama si cel de al doilea copil nu doresc sa vanda.Se poate scoate casa la vanzare printr-o hotarare judecatoreasca, sau printr-o deschidere de succesiune? exista vreo posibilitate de fortare a celorlalti doi?
2.Poate mama sa faca acelasi lucru in viitor daca in acest caz copiii nu vor? (mama detine o parte mai mare din casa in urma succesiunii)
3.Daca eu ma mut de acasa (in alt oras, doar pe un termen de 1-2 ani), sora ramasa in apartament impreuna cu sotul , poate sa-si ceara partea, sa forteze vanzarea pe motiv ca doar ea sta in apartament si plateste utilitatile?
Precizez ca eu nu doresc sa vand acest apartament chiar daca doreste ori mama, ori sora, ori amandoua, nici nu doresc sa locuiesc in el pe viitor, nici nu am nevoie de bani.Doresc sa ramana apartamentul parintesc, motive personale.
Multumesc pentru viitoarele raspunsuri.
O zi buna.

dorinta dvs ar suna ca o sicana pt mama si sora care doresc sa vanda si care pot face oricand iesirea din indiviziune. ba mai mult, ele fiind majoritare, dvs va veti alege numai cu o sulta. asa ca nu este bine sa va impotriviti lor, ca tot spre raul dvs este.
Cereti partajul prin atribuire, in instanta. Asta daca aveti bani pentru plata sultei.