Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... cesionare polita asigurare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

cesionare polita asigurare

buna ziua,

in cazul in care am incheiat un contract de comodat avand ca obiect un autovehicul, se poate face si cesionarea politelor de asigurare (obligatorie si casco)? intreb aceasta deoarece pe polita casco scrie ca riscurile sunt asigurate doar daca autovehiculul este condus de proprietar, si nu exista dispozitii care sa reglementeze cesionarea politei.m
ultumesc
In baza contractului, comodatarul poate intocmi politele de asigurare, pe numele proprietarului comodant.La polita casco, este necesara atasarea unei clauze pivind acoperirea evenimentelor produse de comodatar.Unii asiguratori o acorda gratuit, altii contra un supliment de prima.
Polita RCA acopera si cazul cand persoana conduce autovehiculul cu acceptul proprietarului.
nucu$, utilizator
RCA -ul acopera eventualele daune produse tertilor si in cazul in care masina este condusa de o alta persoana, in schimb la CASCO va trebui sa luati legatura cu asiguratorul pentru a face un supliment de asigurare in care sa fie acoperite si daunele in cazul in care masina este condusa de mai multe persoane.