Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare 2012 - carnet de munca pierdut cu mult timp ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare 2012 - carnet de munca pierdut cu mult timp in urma

Buna seara,

As dori sa ma ajutati cu un sfat.
Mama mea a implinit in decembrie 2011 varsta de pensionare (59 ani). Are 24-25 ani de munca. Ultimul loc de munca inregistrat in carnetul de munca a luat sfarsit in decembrie 2001.
Acum 6 ani un angajator neserios (ca sa ma exprim elegant) i-a pierdut mamei mele carnetul de munca.
Mama si-a scos toate adeverintele de la toate locurile de munca anul acesta.
Poate sa-si depuna dosarul de pensionare cu aceste documente care atesta anii lucrati, avand in vedere ca nu se mai folosesc carnetele de munca?
Mentionez ca are o copie xerocopiata a carnetului, iar la momentul pierderii a fost publicata pierderea in Monitorul Oficial.

Multumesc anticipat!
Buna ziua,
in mod normal aceste adevrerinte de vechime de la locurile de munca anterioare ar trebui sa fie suficiente desi, pana mai anul trecut toate carnetele de munca au fost scanate la Casele Judetene de Pensii. Va sfatuiesc sa ii contactati pe cei de la casa de pensii din orasul Dumenavoastra si sa le spuneti exact situatia. Va doresc mult succes!
Va multumesc pentru raspuns!

O zi buna