Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... doresc sa ies din firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

doresc sa ies din firma

detin 25% si sunt administratorul firmei.am preparat toate documentele legale(august 2011) pentru a ceda celuilalt asociat(italian) totul gratis(25%+1000euro in contul firmei,bani facuti de mine).am fost in Italia sa le semneze dar mi-a zis ca vine el in septembrie sa le depuna,de fapt el refuza ca eu sa ies din firma pentru ca eu sa nu imi pot deschide o firma pe numele meu(conflict de interese).ce demersuri pot sa fac?
1. Renuntati la functia de administrator; modalitatea de renuntare este in functie de modalitatea de colaborare (contract de munca/director sau contract de administrare). Astfel societatea va ramane fara administrator caz in care AGA va fi obligata sa ia repede o decizie.
2. Verificati actul constitutiv sa vedeti ce spune cu privire la iesirea din societate si cu privire vanzarea partilor sociale; in functie de asta actionati.
Daca in societatea asta sunteti asociat, puteti infiinta o SRL ca asociat unic! Mai ramane sa renuntati la functia de administrator.