Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... cabinet stomatologic mediu rural
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

cabinet stomatologic mediu rural

buna ziua

Doresc sa incep o activitate in mediu rural avand ca obiect servicii stomatologice.
Ce linii de finantare pot accesa pentru deschiderea cabinetului ?

merci
gaby
Masura 312 al PNDR. Uitativa aici: [ link extern ]
Se preconieaza ce urmator apel va fi in august.
Medicul uman cu drept de liberă practică trebuie sa fie organizat şi sa funcţioneze în cadrul unui cabinet medical individual în conformitate cu Ordonanţa Guvernului nr 124/1998 privind organizarea şi funcţionarea cabinetelor medicale. Având în vedere condiţiile de
autorizare ca şi cabinet medical individual, aceştia pot solicita fonduri doar pentru investiţii de modernizare.
alvaro, dana merci mult de raspunsuri

@dana: ma poti ajuta te rog cu "modernizarea"? Nu sunt eu medicul in cauza (eu is "net research"), deci OUG124 nu-mi spune prea multe. Daca am inteles bine, cred ca autorizarea cabinetului presupune existenta investitiei (spatiul, scaunul, aparatura, etc), de aceea poate solicita fonduri doar pt modernizare ...?

merci
gaby
Citeste aici despre autorizarea cabinetelor
[ link extern ]
Da, ai inteles bine, cabinetul trebuie sa existe, ca sa se poata face modernizarea.
Acest cabinet, spatiul, se poate inchiria pe perioada necesara implementarii si monitorizarii proiectului daca exista aceasta posibilitate.
Se pot cere detalii la OJPDRP.
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari