avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... cabinet stomatologic mediu rural
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

cabinet stomatologic mediu rural

buna ziua

Doresc sa incep o activitate in mediu rural avand ca obiect servicii stomatologice.
Ce linii de finantare pot accesa pentru deschiderea cabinetului ?

merci
gaby
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 09:11, 30 Martie 2012
Masura 312 al PNDR. Uitativa aici: [ link extern ]
Se preconieaza ce urmator apel va fi in august.
Medicul uman cu drept de liberă practică trebuie sa fie organizat şi sa funcţioneze în cadrul unui cabinet medical individual în conformitate cu Ordonanţa Guvernului nr 124/1998 privind organizarea şi funcţionarea cabinetelor medicale. Având în vedere condiţiile de
autorizare ca şi cabinet medical individual, aceştia pot solicita fonduri doar pentru investiţii de modernizare.
alvaro, dana merci mult de raspunsuri

@dana: ma poti ajuta te rog cu "modernizarea"? Nu sunt eu medicul in cauza (eu is "net research"), deci OUG124 nu-mi spune prea multe. Daca am inteles bine, cred ca autorizarea cabinetului presupune existenta investitiei (spatiul, scaunul, aparatura, etc), de aceea poate solicita fonduri doar pt modernizare ...?

merci
gaby
Citeste aici despre autorizarea cabinetelor
[ link extern ]
Da, ai inteles bine, cabinetul trebuie sa existe, ca sa se poata face modernizarea.
Acest cabinet, spatiul, se poate inchiria pe perioada necesara implementarii si monitorizarii proiectului daca exista aceasta posibilitate.
Se pot cere detalii la OJPDRP.
Ultima modificare: Vineri, 30 Martie 2012
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fonduri europene nerambursabile pentru cabinet stomatologic pacurariu maria pacurariu maria Buna ziua, vreau sa stiu daca exista si cum pot accesa fonduri nerambursabile pentru un cabinet stomatologic in mediul rural.Cabinetul individual este ... (vezi toată discuția)
Exista vreo posibilitate de finantare? pacurariu maria pacurariu maria Buna ziua, Ma intereseaza sa stiu daca exista o posibilitate de finantare a unui Cabinet Individual Stomatologic recent infiintat fara activitate ... (vezi toată discuția)
Cabinet psihologic rural junelys junelys beneficiez de vreo facilitate daca deschid cabinet psihologic in mediul rural? multumesc pentru raspunsuri! (vezi toată discuția)