avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

daca un barbat este la a doua casatorie si vrea sa divorteze din nou dupa un an cea de a doua sotie are drepturi la averea lui dabandita inainte de casatorie si in timpul acestui an de casatorie? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 20:03, 28 Martie 2012
Are dreptul la bunurile acumulate in timpul casatoriei in functie de contributia la achizitionarea lor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intentionez sa ma casatoresc si am nevoie de un sfat \"prenuptial\" draga55 draga55 Intentionez sa ma casatoresc intr un viitor apropiat si va scriu din dorinta de a fi sfatuita ,din timp, asupra ce e mai bine sa fac, pt a ma simti protejata ... (vezi toată discuția)
Va rog un sfat pt. partaj! goldfish goldfish buna ziua! am o sora care este la un pas de divort. din casatorie au 3 minori. referitor la partaj: sora mea cu sotul ei au doua firme, una este a sotului ... (vezi toată discuția)
Bunuri dobandite in urma divortului crausanda crausanda Dupa cati ani de casatorie ai dreptul la bunurile sotului , care au fost dobandite de catre acesta anterior casatoriei (o parte din bunuri fiind mostenite de ... (vezi toată discuția)