avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general achizitii din UE (Anglia)
Discuție deschisă în Contabilitate în general

achizitii din UE (Anglia)

O SC are cod TVA valid pt.achizidii din comunitate, dar intrebarea era daca se poate plati cu bani cache sau numai prin cont bancar? Adica poate administratorul iesi cu 10.000 lire din tara sa achite totul sau partial un utilaj acolo? Aici trebuie sa aiba si casa in valuta?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: bestb , utilizator 10:25, 2 Aprilie 2012
Parerea mea numai prin cont bancar la astfel de sume. Daca se plateste cash se intra sub incidenta Codului Fiscal (vezi plati numerar mai mari de 5000 RON) precum si sub incidenta Legii spalarii banilor. Categoric nu pentru cash.
Plafonul de 5000 lei se refera strict la LEI. In valuta puteti efectua plati respectand regulamentul valutar. Se pot face plati in valuta cash si se evidentiaza pe registrul de casa in valuta. Consultati regulamentul valutar emis de BNR pentru plafon de plata.
Bun de acord cu dvs. Dar orice tranzactie numerar peste 5000 Euro numerar trebuie raportata la Oficiul pentru spalarea banilor, exceptie facand plata de dividende.
cred ca peste 15000 euro
5000 Euro intrebati la orice banca.

Alte discuții în legătură

Plati externe gxxxg gxxxg Trebuie sa plec in China dupa marfa iar partenerul meu chinez imi cere sa-i platesc cash 9000 euro pentru plati la diversi furnizori, iar pentru acesti banii ... (vezi toată discuția)
Cumparare autoturism de la persoana fizica pe societate neplatitoare de tva narcispataru narcispataru Buna ziua, As dori sa cumpar un autoturism de la o persoana fizica pe firma neplatitoare de TVA. Exista modalitati de plata in numerar toata suma( aprox ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara cu plata cash rominaduca rominaduca Buna seara, As avea nevoie, va rog, de un raspuns cat mai urgent la urmatoarea situatie. Acum cateva zile, firma la care lucrez, platitoare de TVA, a ... (vezi toată discuția)