Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am facut plangere la judecatoria de domiciliu, nu la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am facut plangere la judecatoria de domiciliu, nu la judecatoria unde s-a savarsit contraventia

Am facut contestatia pe raza judecatiei unde am domiciliul nu unde sa petrecut contraventia ce pot sa fac ?
va trebui sa asteptati stabilirea primului termen de judecata, unde judecatorul va Observa ca ati depus plangerea gresit si va decide trimiterea dosarului la Judecatoria situata pe raza teritoriala unde ati fost sanctionat.
Nu este nici o problema, doar ca va dura putin mai mult litigiul, intrucat va fi declinata competenta in favoarea judecatoriei de pe raza locului de savarsire a contraventiei.