avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lamurire si la ce ma pot astepta va rog.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Lamurire si la ce ma pot astepta va rog.

Ce inseamna mai exact asta?

Tip solutie: Declină soluţionarea cauzei
Solutia pe scurt: Admite excepţia necompetenţei teritoriale a Judecătoriei X. Declină la Judecătoria X competenţa teritorială de soluţionare a plângerii contravenţionale formulate de petentul X. împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei seria x nr. x din x, încheiat de x. Fără cale de atac. Pronunţată azi, x, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarâre x

Cel mai recent răspuns: Emanuel333 , utilizator 17:35, 1 August 2021
Adica ati depus actiunea la o instanta gresita.
Cererea dvs.va fi trimisă la instanta corwcta; cea competenta din punct de vedere teritorial să judece cererwa dvs.

Emanuel333 a scris:

Ce inseamna mai exact asta?

Tip solutie: Declină soluţionarea cauzei
Solutia pe scurt: Admite excepţia necompetenţei teritoriale a Judecătoriei X. Declină la Judecătoria X competenţa teritorială de soluţionare a plângerii contravenţionale formulate de petentul X. împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei seria x nr. x din x, încheiat de x. Fără cale de atac. Pronunţată azi, x, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarâre x



Mda dar din ce am auzit se judeca judecatoriile si eu am zis ca imi este comod aici.
Buna ziua,

Competenta material, teritorial si functional este judecatoria in a carei raza teritoriala a fost savarsita contraventia.

Puteti solicita judecata in lipsa partilor litigante, conform art. 411, alin .1 din Codul de procedura civila.

Daca exista un sistem informatizat, la nivelul instantei de judecata, efectuati o solicitare, pentru a avea acces la dosarul electronic.
pot fi sanctionat daca pierde judecatoria la care am depus?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua,imi poate explica si mie cineva mai pe larg la ce se ... Andreea1816 Andreea1816 Buna ziua,imi poate explica si mie cineva mai pe larg la ce se refera instanța va rog frumos? \" Declină soluţionarea cauzei Solutia pe scurt: Admite ... (vezi toată discuția)
Exceptia necompetentei teritoriale - cum se procedeaza? ganirolf ganirolf Buna ziua, In urma unui proces pe site-ul judecatoriei am regasit solutionarea dupa cum urmeaza: \" Admite excepţia necompetenţei teritoriale a ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. va atașez soluția ultimei ședințe. 18.05.2023 ... Mariusgross Mariusgross Bună ziua. Va atașez soluția ultimei ședințe. 18.05.2023 Ora estimata: 09:00 Complet: Cc 20 Tip solutie: Declină soluţionarea cauzei Solutia pe ... (vezi toată discuția)