Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Exceptia necompetentei teritoriale - cum se procedeaza?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Exceptia necompetentei teritoriale - cum se procedeaza?

Buna ziua,

In urma unui proces pe site-ul judecatoriei am regasit solutionarea dupa cum urmeaza:
"
Admite excepţia necompetenţei teritoriale a Judecătoriei X. Declină competenţa de soluţionare a plângerii contravenţionale formulată de către ___, în contradictoriu cu intimatul __ în favoarea Judecătoriei Y. Nu este supusă niciunei căi de atac. Pronunţată în şedinţă publică, azi ___.
"

Sa inteleg ca intimatul a invocat exceptia necompetentei teritoriale?
Ma puteti indruma va rog ce trebuie facut de aici inainte? in calitate de petent trebuie sa mai depun inca o data dosarul la cealalta judecatorie Y ?

Va multumesc anticipat!
ganirolf a scris:

Buna ziua,

In urma unui proces pe site-ul judecatoriei am regasit solutionarea dupa cum urmeaza:
"
Admite excepţia necompetenţei teritoriale a Judecătoriei X. Declină competenţa de soluţionare a plângerii contravenţionale formulată de către ___, în contradictoriu cu intimatul __ în favoarea Judecătoriei Y. Nu este supusă niciunei căi de atac. Pronunţată în şedinţă publică, azi ___.
"

Sa inteleg ca intimatul a invocat exceptia necompetentei teritoriale?
Ma puteti indruma va rog ce trebuie facut de aici inainte? in calitate de petent trebuie sa mai depun inca o data dosarul la cealalta judecatorie Y ?

Va multumesc anticipat!

Prin admiterea exceptiei de necompetenta , judecatoria X si-a declinat competenta in favoarea Judecatoriei Y ... in acest caz, dosarul va fi trimis spre solutionare Judecatoriei Y ... nu mai trebuie sa depuneti inca o data dosarul la Jud.Y ... de la aceasta instanta veti primi citatie cu termenul de judecata.
Exceptia putea fi invocata fie de instanta din oficiu , fie de intimata.
Nu trebuie sa faceti dvs. nimic, pentru ca instanta va scoate de pe rol dosarul si il va inainta instantei competente teritorial in solutionarea plangerii contraventionale, iar dupa fixarea termenului de judecata veti fi citat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Nu aveti dv nimic de facut pt ca instanta X va trimite dosarul dv la instanta Y si veti primi instiintare de acolo.
Am inteles, daca vreau totusi sa vad daca intimatul a depus intampinare(eventual invocand exceptia necompetentei teritoriale) am alta metoda in afara de deplasarea la judecatorie?

Va multumesc inca o data!
De regula aceasta exceptie se invoca din oficiu.
O abordare interesanta am vazut-o la o judecatoare.
M-a intrebat daca aceasta judecatorie este competenta sa solutioneze cauza (eu avand calitatea de reclamant).
Veti fi citat automat de catre judecatoria care este competenta (asa cum este descrisa competenta in art. 32 alin 2 din O.G. 2/2001).
Despre intampinare puteti afla detalii la arhiva judecatoriei unde s-a judecat prima oara cauza.