avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Exceptia necompetentei teritoriale - cum se procedeaza?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Exceptia necompetentei teritoriale - cum se procedeaza?

Buna ziua,

In urma unui proces pe site-ul judecatoriei am regasit solutionarea dupa cum urmeaza:
"
Admite excepţia necompetenţei teritoriale a Judecătoriei X. Declină competenţa de soluţionare a plângerii contravenţionale formulată de către ___, în contradictoriu cu intimatul __ în favoarea Judecătoriei Y. Nu este supusă niciunei căi de atac. Pronunţată în şedinţă publică, azi ___.
"

Sa inteleg ca intimatul a invocat exceptia necompetentei teritoriale?
Ma puteti indruma va rog ce trebuie facut de aici inainte? in calitate de petent trebuie sa mai depun inca o data dosarul la cealalta judecatorie Y ?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ganirolf , utilizator 14:23, 5 Decembrie 2011
ganirolf a scris:
Am inteles, daca vreau totusi sa vad daca intimatul a depus intampinare(eventual invocand exceptia necompetentei teritoriale) am alta metoda in afara de deplasarea la judecatorie?

Va deplasati degeaba, dosarul nu mai poate fi vazut in arhiva instantei care si-a declinat competenta.

Asteptati sa primiti citatie de la instanta competenta teritorial sa judece cauza. Teoretic si daca intimatul a depus intampinare, impreuna cu citatia vi se va comunica si intampinarea.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Noiembrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Ce bine ar fi, au trecut deja 2 luni si n-am primit nimic, pe site nu apare nimic, mai astept... Caci personal imi e dificil sa ma duc la judecatoria nou desemnata...As putea trimite acolo pe cineva cu imputernicire?

Multumesc!
ganirolf a scris:

As putea trimite acolo pe cineva cu imputernicire?

Multumesc!


Mergeti la notar.
Se poate.
Multumesc tuturor pentru lamuriri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

actiune majorare pensie de intretinere- declinare competenta gabrieladumitru16@yahoo.com gabrieladumitru16@yahoo.com Buna ziua . Imi puteti spune si mie ce inseamna ca nu pre inteleg : 5 Civil . Admite exceptia necompetentei teritoriale a Judecatoriei Buftea , invocata de ... (vezi toată discuția)
Ordonanta presedintiala laur2013 laur2013 ce reprezinta? Admite excepţia necompetenţei teritoriale a Judecătoriei Sl. Declină cererea având ca obiect „ordonanţă ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. va atașez soluția ultimei ședințe. 18.05.2023 ... Mariusgross Mariusgross Bună ziua. Va atașez soluția ultimei ședințe. 18.05.2023 Ora estimata: 09:00 Complet: Cc 20 Tip solutie: Declină soluţionarea cauzei Solutia pe ... (vezi toată discuția)