Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Exceptia necompetentei teritoriale - cum se procedeaza?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Exceptia necompetentei teritoriale - cum se procedeaza?

Buna ziua,

In urma unui proces pe site-ul judecatoriei am regasit solutionarea dupa cum urmeaza:
"
Admite excepţia necompetenţei teritoriale a Judecătoriei X. Declină competenţa de soluţionare a plângerii contravenţionale formulată de către ___, în contradictoriu cu intimatul __ în favoarea Judecătoriei Y. Nu este supusă niciunei căi de atac. Pronunţată în şedinţă publică, azi ___.
"

Sa inteleg ca intimatul a invocat exceptia necompetentei teritoriale?
Ma puteti indruma va rog ce trebuie facut de aici inainte? in calitate de petent trebuie sa mai depun inca o data dosarul la cealalta judecatorie Y ?

Va multumesc anticipat!
ganirolf a scris:
Am inteles, daca vreau totusi sa vad daca intimatul a depus intampinare(eventual invocand exceptia necompetentei teritoriale) am alta metoda in afara de deplasarea la judecatorie?

Va deplasati degeaba, dosarul nu mai poate fi vazut in arhiva instantei care si-a declinat competenta.

Asteptati sa primiti citatie de la instanta competenta teritorial sa judece cauza. Teoretic si daca intimatul a depus intampinare, impreuna cu citatia vi se va comunica si intampinarea.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Ce bine ar fi, au trecut deja 2 luni si n-am primit nimic, pe site nu apare nimic, mai astept... Caci personal imi e dificil sa ma duc la judecatoria nou desemnata...As putea trimite acolo pe cineva cu imputernicire?

Multumesc!
ganirolf a scris:

As putea trimite acolo pe cineva cu imputernicire?

Multumesc!

Mergeti la notar.
Se poate.
Multumesc tuturor pentru lamuriri!