Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal-probe discutii messenger
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal-probe discutii messenger

buna ziua.
pot fi utiliziate ca proba intr-un dosar penal conersatiile de pe messanger?

Speta este urmatoarea:
-mi-a fost furat telefonul mobil, iar pe mess a intrat un prieten si mi-a spus ca il are el si ca mi-l da cu o suma de bani, insa nu a spus ca este al meu, ci doar ca a facut rost de el si ca e asemanator cu al meu, de aceeasi firma,
-pana la urma mi-a dat gratuit telefonul dupa ce am aflat din acte ca e al meu dupa imei.
-acum el e primul suspect, insa nu a recunoscut cele intamplate , spunand ca l-am recuperat eu din alta parte si ca el mi-a dat alt telefon
-a mai spus ca, conversatia este editata si ca el nu a spus asa ceva si ca id-ul nu este al lui ,ca i-a fost sparta parola si altcineva a intrat si a vorbit la telefon,
-ce se mai poate face?
-sunt singurele probe.
- mi-a fost furat telefonul din apartament intrand cu o cheie potrivita.
-poate scapa cu suspendare daca a mintit ?
-se poate scoate de la yahoo de pe server conversatia de catre politie si si sa fie credibila?
multumesc.astept raspuns.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Nu are ce sa le zica, suna usor cand zici sa scoata de pe servere dar nu e usor si si apoi el poate zice ca ia fost furata parola ca nu a vb el.

Daca nu sunt alte probe e o lupta cu morile de vant.
spike00spiegel a scris:

Nu are ce sa le zica, suna usor cand zici sa scoata de pe servere dar nu e usor si si apoi el poate zice ca ia fost furata parola ca nu a vb el.

Daca nu sunt alte probe e o lupta cu morile de vant.

pai asa si este.nu sunt alte probe.credeam ca proba ca mi-a dat telefonul inapoi ajunge.apoi a zis ca nu stia ca ii a meu,si ca nu ii mai trebuie bani pe el,ca se bucura ca la recuperat.ca la cumparat de la un necunoscut.

eh...a fura si in continuare si nu va fi pedepsit.