Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... etapele unui proces ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

etapele unui proces ?

care sunt etapele unui proces cu tot cu recursuri, apeluri , si alte minuni ? trimitere in judecata ... si apoi???
Pentru domeniul penal: faza cercetarii cu urmarirea penala, faza judecatii cu judecata in prima instanta si in caile de atac, faza executarii cu punerea in executare a hotararilor judecatoresti ramase definitive.
Pentru domeniul civil: faza judecatii in prima instanta cu etapa scrisa - formularea cererii de chemare in judecata, etape dezbaterilor, etapa deliberarii si pronuntarii hotararii, etapa judecatii in caile de atac etapa judecatii in caile extraordinare de atac, faza executarii silite.