Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragerea unui asociat din SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragerea unui asociat din SRL

Buna ziua,
Cazul este in felul urmator: 3 asociati, dintre care unul este ales ca si administrator (are si 50%, ceilalti 2 asociati au cate 25 % fiecare).Acestia din urma vor sa se retraga din firma pt ca nu sunt de acord cu modul in care administratorul opereaza cu bunurile firmei.Au drepul la procent doar din capital sau si din active, din care s-au scazut datoriile?
se poate ca aceste parti sociale sa fie cedate unui tert contra cost?care ar fi costul?dar unei firme?
E valabila si posibilitatea ca sa declare falimentul, dat fiind ca e pe pierdere de 2 ani?
O ultima posibilitate: pot cei 2 sa numeasca un alt administrator , desi nu au majoritate in vot?
Sper sa nu va speri atatea intrebari si sper sa ma ajutati si pe mine
O seara placuta,
1. Au dreptul si la 25% fiecare din active - datorii. Se face un bilant.
2. Da - cesiune, cu acordul asociatului care ramane.
3. Costul la ce?
4. Da
5. Nu
6. Depinde ce s-a specificat in actul constitutiv referitor la numirea administratorilor.
In cazul in care se retrage un asociat acesta are dreptul sa primeasca din patrimoniul societatii un procent proportional cu aportul la capitalul social detinut.
Adica, in cazul tau, 25%.
Daca asociatii nu sunt de acord, instanta va desemna un expert care intocmi un raport de expertiza de evaluare a valorii de piata a firmei si iti va stabili 25% din aceasta. Deci primesti 25% din activul net corectat al societatii.
- Pentru cesiunea partilor sociale catre un tert ai nevoie de voturile a 75% din asociati (sau o majoritate mai mare daca asa este stipulat in actul constitutiv).
- Nu poti schimba administratorul deoarece nu ai majoritate de parti sociale.

Solutia ar fi sa ceri dizolvarea societatii pentru neintelegeri grave intre asociati.
Societatea va intra in lichidare si vei putea recupera ceva bani.
Atentie ! Nu trebuie sa fii de acord cu retragerea sau alte propuneri.
Cere judecatorului dizolvarea. Acesta va constata ca exista neintelegeri grave si nu va avea alta cale decit sa pronunte dizolvarea.
Societatea nu va putea continua sa existe cu asociatul majoritar.

Alberto Kurtyan